organik ahşap mobilyalar

Organik Ahşap Mobilyalar Sağlığımızı Nasıl Koruyor?

Organik ahşap mobilyalar sağlığımızı nasıl koruyor? Organik ahşap mobilyalar, günümüzde en çok ihtiyaç duyulan ancak neden ihtiyaç duyulduğu bilinmeyen mobilyalardandır. Mobilyalar ve üzerlerinde bulunan yastık, örtü veya minderlerin içerisindeki bazı maddeler toksik zehir içerir. Toksik, canlı bir organizmada fizyolojik ve biyokimyasal mekanizmalara hasar vererek ölüme sebep olabilen bir zehir çeşididir. Sağlığımız için oldukça tehlikeli olan bu zehir, kolejlerde ve yatılı okullarda bulunan yatakhane mobilyalarında bile karşımıza çıkmaktadır. Peki, Hayatımızın her alanında bulunan ama bizim bilmediğimiz toksik zehirler nerelerde bulunuyor?

yastık köpüğü

1.Yastıklardaki Köpük

Uyurken boynu desteklemek ve ağrıların önüne geçmek için tasarlanan Yastık köpüğü, son derece yanıcı bir ürün olan petrol bazlı poliüretan yapılmıştır. Olası bir yangında hızlıca tutuşmaması için bu köpüklerin üzerine alev geciktirici maddeler eklenir. Ancak yastıklardaki bu sentetik köpük zaman içerisinde bozulur ve etkisini kaybeder. Sonuç olarak dışarıya bu yangın geciktirici kimyasal maddeler salınır. Solunum yaptıkça bu zehri içimize çekeriz ve mekanizmalarımız hasar görür. İşin kötü tarafı bu yangın geciktirici kimyasal maddeler sadece yastıklardaki köpükte değil her yerde bulunur hale gelmiş durumda. İşte bunun önüne geçmek için organik ahşap mobilyaların kullanılması gerekmektedir.

2.Sunta

Toksik zehrinin kullanımı bununla da mevcut değil. Hemen hemen her mobilyada kullanılan ahşap malzemelerin çoğu tamamen doğal değildir. Üretilirken bazı işlemlerden geçer. Bunlardan biri de suntadır. Sunta üretimi formaldehit kullanımıyla oluşur. Formaldehit,  İnternational Toxicology Program (Uluslararası Toksikoloji Programı) tarafından kanserojen bir madde olarak tanımlanmıştır. Isıya maruz kaldığında bu zehirli formaldehit gazı açığa çıkar. Bununla birlikte 5 yıla kadar bu gazın etkisi geçmez ve bizi zehirlemeye devam eder. Ancak her ahşap aynı değildir. Tamamen doğal bir şekilde üretilen ahşaplar da vardır.

3.Yapıştırıcılar ve Boyalar

Genellikle mobilyalarda kullanılan ahşap yapı malzemeleri, üretilirken sağlamlığını koruması için ve üretildikten sonra da güzel görünmesi için yapıştırıcı ve boyalar kullanılmaktadır. Yapıştırıcı ve boyaların sağlıklı olmadığını, içerisinde zehirli maddelerin olduğunu hepimiz biliriz. Ancak yapıştırıcı ve boya kullanılan bu ahşap mobilyaları satın aldıktan sonra zamanla, içindeki uçucu organik bileşenler (VOC) havaya karışır ve evimizde içinde zehri birikir. Çözünmesi çok uzun süren bu zehir, uzun süre evimizde kalır ve solunum yaptıkça bizi ve ailemizi zehirler. Peki, Zehirler sadece bunlarla mı sınırlı?

Hayır, zehirler sadece bunlarla sınırlı değil, bilinçli ya da bilinçsiz olarak kullandığımız çoğu üründe, bu tarzda zehirler mevcuttur. Peki, Bu zehirlerden kurtulmak için ne yapmalıyız? Organik ahşap mobilyalar gerçekten de sağlığımızı korur mu?

 

kütük ahşap mobilyalar

Organik Ahşap Mobilyalar

Organik ahşap mobilyaları neden kullanmamız gerektiğinden bahsettik. Şimdi asıl konumuza geçelim. Organik ahşap mobilyalar sağlığımızı nasıl koruyor? Onlara nasıl ulaşabiliriz? Öncelikle organik mobilya demek üretiminde kimyasal kullanılmayan mobilya demektir. Yani doğal yollardan üretilen mobilyalar organik mobilyalardır. Doğal yollardan üretilen mobilyalara en iyi örnek masif ahşap mobilyalar ve kütük ahşap mobilyalardır. Öncelikli olarak mobilyanın üzerindeki yastık, yatak veya minderi, sağlığa uygun düzenlemektense, mobilyalarımızın üretiminde doğal yapı malzemeleri kullanmak sağlığımızı korumak adına en önemli yollardan biridir. Masif ahşap ve kütük ahşap mobilyalar diğer bir deyişle doğal ahşap mobilyalar üretilirken hiçbir işlemden geçmez. Bu mobilyalar, ahşabın kaplama ya da doldurma olmayan en saf halidir. Diğer mobilyalar  yapıştırıcılar sayesinde birbirine tutturulurken masif ahşap mobilyalar ağaç lifleri sayesinde doğal bir biçimde birbirine tutturulur. Bağıl nemi içinde tutması sayesinde bakteri üretimini azaltması, toz tutmaması sayesinde kolay temizliğinin yapılması, diğer ahşap türlerine göre daha dayanıklı olması, uzun ömürlü olması gibi pek çok özellikleri bulunan masif ahşap mobilyalar ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Peki, Toksik zehirlerden korunmanın tek yolu Organik ahşap mobilyalar kullanmak mı? Tabii ki hayır. Toksik zehirlenmemizin birçok yolu olduğu gibi toksik zehirlerden korunmanın da birçok yolu var bunlardan birinin doğal ahşap mobilyalardan olan masif ahşap mobilyalar ve kütük ahşap mobilyaları kullanmak olduğunu söyledik. Peki, Diğerleri ne?

İlk Adım: Güvenli Yatak

Toksik zehirlerden korunmak için evimizde doğal ahşap mobilyaları kullanmaya başladık. Ancak doğal ahşap mobilyalarımızın üzerinde zehirli maddeler bulunan yastık, yatak veya döşek gibi ürünleri kullanırsak sağlığımızı nasıl korumuş oluruz? Sadece mobilyalarımızı değil ev ortamımızı da toksik zehirlerden korumak istiyorsak bütçe dostu şiltelerden bulmak mümkün! Koltuklarımıza, yatağımıza hatta parke altlarına bile koymak için çeşit çeşit modeli bulunan şilteler, içerisinde toksik zehir bulundurmayan nadir ürünlerden biridir. Genellikle eskiden şark köşelerinde kullanılan şilteler içerisinde kimyasal madde bulundurmuyor. Tam doğal ahşap mobilyalarımıza göre!

 

                            Organik Tekstil Ürünleri

organik tekstil ürünü

Mobilyalarınızı ve üstünde kullanacağınız ürünleri belirlediniz ancak tekstil ürünleriniz hala güvenilir değil. Tekstil ürünlerinde toksik zehirlerin kullanılmadığı ürünleri arıyorsanız ancak bulduğunuz ürünler size güven vermiyorsa, Global Organik Tekstil Standardı (GOTS) sertifikası bulunan üreticileri tercih etmenizi öneririz. Global Organik Tekstil Standartlarına uyan işletmeler ürünlerinde yandaki logoyu kullanmaktadır. Bu logoyu gördüğünüz tekstil ürünleri, tamamen organik ve güvenilirdir. Zehir içermeyen bu tekstil ürünlerini kullandığınızda kendinizi ve çevrenizi bu zehirlerden kurtarmanız mümkün.

Masa Seçerken Dikkat!

masif ahşap mobilyalar

Organik ahşap mobilyaların öneminden bahsettik ancak masa seçiminde dikkatli olmakta fayda var. Gördüğünüz her ahşap doğal ya da organik değildir. Bazı işletmeler satışı yüksek tutmak için kullanıcıları yanıltabiliyor. Ucuz, birçok işlemden geçen sunta ve yapıştırıcı kullanılan ürünlerin organik ahşap olması mümkün değildir. Gerçek organik ahşap mobilyalar işlemden geçmez, sunta ve yapıştırıcılar kullanılmaz adı üstünde organik ahşap mobilya! Organik ahşap mobilyalar doğal ağaçlardan üretilmektedir. Masif ahşap, ceviz ağaç veya kütük ahşap gibi mobilyalar organik mobilyalardır. Eğer doğal organik mobilya satın almak istiyorsanız öncelikle mobilya hakkında sorular sorun. Hangi ahşap türü kullanıldı? Sunta yapıldı mı? Gerçekten doğal mı? Aldığınız cevaplar sonucunda işletmenin güvenilir olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Organic Mod 25 yıllık bilgi ve tecrübesiyle mobilyalarını güvenilir ve isteğinize göre özel olarak tasarlıyor. Masif ahşap mobilyalarda piyasanın en iyi işçiliğini ortaya çıkarıyor. Eğer sizde organik ahşap mobilyalara sahip olmak istiyorsanız mağazalarımıza gelebilir ya da buradan bize ulaşabilirsiniz.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir