masif ahşap mobilya

Masif Ahşap Mobilya, Laminat ve Kaplama Arasındaki Fark

Masif ahşap mobilya, laminat ve kaplama arasındaki fark nedir? Mobilya alışverişine gittiğimiz zaman genellikle ne aradığımıza dair soru yağmuruna tutuluruz. Almak istediğimiz ürünün yapı malzemesi her mağazaya girdiğimizde bize yöneltilen sorulardan biridir. Masif ahşap mı? Laminat mı? Yoksa kaplama mı? Peki, Bunlardan hangisi tercih etmeliyiz? Hangi ahşap diğerlerinden daha iyidir?

Masif ahşap, laminat ve kaplamanın birbirlerine kıyasla eksi ve artı yönleri bulunmaktadır. Bugün sizlerle bu üç ahşap türünü inceleyeceğiz.

Laminat

Laminat mobilyalar aslında tam olarak ahşaptan yapılmış sayılmaz. Çok sayıda plastik reçine ve düz kağıt katmanı bir araya getirilerek üretilir. Ahşap görünümü vermek için basılı bir işlem kullanılır ve parlak bir görünüm elde edilir. Isı ve çizikleri taşıyacak şekilde tasarlandığı için uzun süre kullanılsa bile yeni ve parlak görüntüsünü kaybetmez. Dış yapısına bakıldığında ahşaba benzeyen laminatlar içyapısı olarak ahşaptan kat kat dayanıksızdır. Pek çoğumuz laminatı bir parke çeşidi olarak bilse de laminat ile üretilen mobilyalar da vardır.

Laminat Mobilyaların Avantajları

laminat mutfak mobilya

1.Uygun Maliyet: Laminat mobilyalar en ucuz mobilya yapı malzemelerindendir. Masif ahşap mobilya ve kaplama mobilyalar göre 4 kat daha ucuzdur. Bütçe sıkıntısı çekiyorsanız laminat iyi bir tercih olabilir

2.Kolay Temizlik: Laminat mobilyaların parlak yüzeyli olması temizliğini kolaylaştırır. Aslında laminat mobilyaların düzenli bir temizliğe ihtiyacı yoktur ancak yine de ıslak bir bezle silerek temizleyebilir ya da bir miktar sabunlu su kullanabilirsiniz. Her şekilde laminat mobilyalar, parlak yüzeyi sayesinde temiz görünecektir.

3.Görünüm: Aynı renk ve görünümündeki katı ahşaptan farklı olarak laminat mobilyaların renkleri çok daha parlak ve çekici gözükür. Üretiminde basılı bir yöntem kullanılması laminatların parlak görünmesini sağlar.

Laminat Mobilyaların Dezavantajları

1.Düşük Kalite: Laminat ahşap dayanıklı olmasına rağmen kaplama ve masif ahşaba göre kalitesi çok düşüktür. Çizikleri taşıyabilir ancak darbelere karşı dayanıklı değildir. Ayrıca masif ahşaptan farklı olarak, doğal olmadığı için dokunulduğunda ya da yakından bakıldığında masif ahşap mobilyaların verdiği hissi alamazsınız.

2.Geri Dönüştürülemez: Laminat mobilyaların yüzeyinin parlak olmasının avantajı olduğu kadar dezavantajı da vardır. Parlak yüzeyli olduğu için boya yapılamaz, yapılsa dahi ilerleyen zamanlarda aşınmalar gösterir. Ayrıca laminat, geri dönüşüme uygun bir yapı malzemesi değildir. Zaten ucuz maddelerden üretilen bu yapı malzemeleri kullanıldıktan sonra doğada bir çöp olarak uzun süre kalır. Yani doğaya büyük zararı verir.

3.Kısa Kullanım Ömrü: Laminatın üst tabakası kırılmaya, aşınmaya ve yıpranmaya eğilimlidir. Satın aldıktan sonra çok özenli davransanız bile bir süre sonra kullanılamaz hale gelir. Masif ahşap mobilya ve kaplama ile karşılaştırıldığında laminatın ömrü çok daha kısadır.

 Kaplama

masif ahşap 2

Özellik olarak laminat mobilya ve Masif ahşap mobilya arasındaki yapı malzemesidir. Yapısı bakımından laminate benzemektedir. Kaplamayı laminatten ayıran temel fark, dış kaplama katmanının gerçek masif ahşaptan yapılmış olmasıdır. Kaplamanın iç kısmı düşük kaliteli ahşap taban, düz kağıt, MDF veya yonga levha gibi sentetik malzemelerden yapılmıştır. Bu sebeple dışarıdan bakıldığında hafif masif ahşap mobilya gibi gözükebilir. Ancak kaplamanın iç kısmı çok daha dayanıksızdır.

Kaplama Mobilyaların Avantajları

1.Fiyat: Kaplama mobilyaların fiyatı, laminattan mobilyalardan fazla, masif ahşap mobilyadan azdır. Masif ahşap mobilya görünümünde olan ancak daha ucuz olan bu kaplama mobilyalar orta bütçeli kullanıcı tarafından tercih edilmektedir.

2.Üstün Görünüm: Laminat mobilyaların ayırt edilmesi kolaydır. Ancak kaplama mobilyalar masif ahşap mobilya gibi görünür. Bu sayede mobilyalara otantik bir görünüm sağlar. Ayrıca kaplama mobilyalar görünüm bakımından masife benzediği için evdeki diğer mobilyalarla uyum sağlaması çok daha kolaydır.

3.Hafif: Mobilyaların çekirdeği MDF veya yonga levha gibi hafif malzemelerden yapıldığından, masif ahşap mobilya görünümünde olan bu kaplama mobilyalar 8 kat daha hafiftir. Yapıştırıcı yardımıyla birbirine tutturulan kaplama mobilyaların taşınması çok daha kolaydır. Evinizde yerini istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz

4.Yenileme Kolaydır: Laminatın aksine kaplama mobilyaları yenileştirmek veya geri dönüştürmek çok daha kolaydır. İsteğinize göre kaplama parçaları boyayabilir ya da sade bırakabilirsiniz.

 

 

Kaplama Mobilyaların Dezavantajları

1.Zor Onarım: Kaplama mobilyaların iç ve dış kısımları farklı malzemelerden üretildiği için herhangi bir hasar aldığı zaman onarımı laminat ve masif ahşaba göre çok daha zordur. Hasar belirtileri gizlenerek mobilyaları fabrika çıkışındaki duruma getirmek neredeyse imkânsızdır.

2.Güvenilirlik: Hazır olarak satılan kaplama mobilyaların çekirdeğinde hangi malzemelerin kullanıldığını bilemezsiniz. Malzemeyi ve mobilyayı güvenilir birinden almadığınız sürece, hoş olmayan sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

3.Kolayca Hasar Görebilir: Kaplama mobilyalar, hem laminat hem de masif ahşap mobilya ile karşılaştırıldığında kolayca çizilebilir ve hasar görebilir. Aslında her mobilya kolayca çizilir ancak diğer mobilya türlerinde çizik ve hasarları gizlemek kolayken, kaplama mobilyalarda bu çok zordur.

Masif Ahşap Mobilya

Masif ahşap mobilyalar, ahşabın kaplama veya doldurma olmayan, en saf halinden üretilirler. Diğer ahşap türlerinde sunta, MDF, kontrplak ve ahşapları birbirine tutturmak için yapıştırıcı kullanılırken masif ahşap mobilyalar tamamen doğal bir şekilde üretilir. Ağaç lifleri sayesinde birbirine tutunan masif ahşap mobilyaların, uzun ömürlü olması, kolayca temizlenebilmesi, mobilyaların nemi içine çekmesi gibi birçok avantajı vardır. Gelin bu avantajları inceleyelim.

Masif Ahşap Mobilyaların Avantajları

1.Estetik Görünüm: Masif Ahşap Mobilya, klasik görünüme sahip bir mobilyadır. Her dekor çeşidine uyum sağlayabilir. Farklı tarzlardaki mobilyalara çekici bir güzellik sunar. Estetik görünümü sayesinde kullanıcıların favori tercihleri arasındadır.

masif ahşap köşe koltuk

2.Eşsiz Parça: Masif Ahşap Mobilyalar doğal ahşap parçalarından üretilir. Bu sebeple her masif ahşap mobilya eşsiz bir üründür. Masif ahşap mobilyalar parmak izimize bezer. Hepsi birbirine benziyor gibi gözükür ancak aslında hepsi üretildiği ağaç, dokusu, rengi, türüne göre farklılık gösterir.

3.Dayanıklılık: Masif Ahşap Mobilyalar en dayanıklı ahşap türlerindendir. Aşınma ve yıpranma olmadan onlarca yıl kullanılabilir. İyi kullanıldığı takdirde 200-250 sene kadar kullanılabilir durumdadır. Ayrıca bağıl nemi içine çektiği için böcek ya da bakteri üremesini engeller.

4.Restorasyon: Masif Ahşap Mobilyaların onarımı çok kolaydır. Çizikler ve diğer küçük çapta hasarlar zımpara kağıdı ile onarılabilir. Mobilyaları dilediğiniz gibi boyayabilirsiniz. Boya masif ahşabı yıpratmaz. Ayrıca masif ahşap mobilyanızı rahatça geri dönüştürebilirsiniz.

5.Değerini Korur: Masif Ahşap Mobilyalar kaplama ve laminat mobilyalara göre yıllarca değerini eskitmeden korur. Uzun süre boyunca ağır yükleri taşıyan masif ahşap mobilya, Dayanıklı yapısı sayesinde eskimeden yeni gibi gözükür ve değerini korur. Ayrıca masif ahşap mobilyanızdan sıkıldığınız zaman geri dönüştürebilir ve yeni mobilyanızın tadını çıkarabilirsiniz.

 Masif Ahşap Mobilyaların Dezavantajı

Maliyet:  Masif ahşap mobilyaların dezavantajları kısmına yazabileceğimiz tek madde yüksek maliyetli olmasıdır. Ancak kullanım süresi ve kalitesi göz önünde bulundurulduğunda masif ahşap mobilyalar, laminat ve kaplama türlere göre daha uygun fiyata satın alınmış olur. Masif ahşabın küçük bir eksisi daha var. Bu kadar sağlam olan mobilyanın hafif olmasını bekleyemezsiniz. Masif Ahşap Mobilya da oldukça ağır bir mobilyadır. Yerini değiştirmek istediğinizde belinizi ağrıtabilirsiniz!

Her ahşabın kendine göre eksi ve artı yanlarının olduğunu söyledik ancak masif ahşap mobilyalar diğer ahşap türlerinden çok daha iyi bir mobilyadır. Dayanıklılığı, tasarımı, kolay onarımı ve eşsiz bir parça olmasıyla evinizde mümkün olduğunca masif ahşap mobilyaları tercih etmenizi öneririz.

25 yıllık bilgi ve tecrübesiyle Organic Mod, Masif ahşap mobilya alanında kendini en çok geliştiren firmalardan biridir. Eğer sizde evinizde masif ahşap mobilya kullanmak istiyorsanız mağazalarımıza gelebilir ya da bize buradan ulaşabilirsiniz…

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir