masif ahşap mobilya boyarken

Masif Ahşap Mobilya Boyarken Yapılan Hatalar

Masif ahşap mobilya boyarken yapılan hatalar nelerdir? Masif ahşap mobilyalar uzun yıllar boyunca kullanmamız için üretilen mobilya türlerindendir. Kimi zaman masif ahşap mobilyamızdan veya boyasından sıkılabiliriz ve ne yapacağımıza karar veremeyiz. Masif ahşap mobilyamı geri mi dönüştürsem yoksa boyasını mı değiştirsem ya da hiç bir şey yapmasam mı? Masif ahşap mobilya türleri diğer mobilya türlerine göre çok daha değerli olduğu için karar vermek zor olabiliyor.  Masif ahşap mobilyanızı boyadıktan sonra “ben ne yaptım?” dememek için masif ahşap mobilya boyamasını detaylıca araştırmanız gerekmektedir. Peki, Masif Ahşap Mobilya boyarken yapılan hatalar nelerdir?

1.Boya Çıkarılabilir

Öncelikle en kötü ihtimalle başlayalım masif ahşap mobilyanızı boyadınız ancak bu boya düşündüğünüz gibi olmadı ve hoşunuza gitmedi mobilyayı eski haline getirebilir misiniz? Evet, Boyayı profesyonel olarak ahşaptan ayırabilmek mümkün ancak bunun maliyeti var. Bu maliyet, ahşabın değerine göre artış göstermektedir. Boyayı masif ahşaptan ayırabilmek için aradan bir süre geçmesi gerekmektedir. Bu süre ahşabın üretildiği ağaca göre farklılık göstermektedir. Ortalama olarak bu süre bir yıl kadar sürmektedir. Bu sebeple emin olmadan masif ahşabınızı mahvedecek boyalar yapmamanız gerekiyor. Ardından masif ahşap mobilyanızı eskisi gibi kullanabilirsiniz.

masif ahşap boyama

2.Ahşap Mobilyanız Aile Yadigârı İse

Masif ahşap mobilyanız aile yadigârı ise ve siz onu boyadıysanız sonrasında pişman olabilirsiniz. Masif ahşap mobilya olması ve ailenizden miras kalması sebebiyle maddi ve manevi değeri olan bu mobilyaları boyadıktan sonra tek yapabileceğiniz eski haline döndürmektir. Belirli bir ücret karşılığı bir süre sonra boyayı soydurabilirsiniz. Tabii bunu kendiniz de yapabilirsiniz. Ancak ahşap mobilyanızın maddi ve manevi değeri varsa bu işi profesyonellere bırakmanızı öneririz.

3.Yanlış Boya Kullanımı

Masif ahşap mobilyaların çok değerli olduğundan ve uzun süre kullanıldığından bahsetmiştik. Masif ahşap mobilyanızı 25-30 liralık merdiven altı boyalarla berbat etmek istemezsiniz. Bu sebeple boya seçerken kaliteli ve sadece mobilya

masif ahşap mobilya boyama

boyası olarak kullanılmasına dikkat edin. Bazı boyalar sadece mobilya için  yapılmamıştır. Mobilya boyamaya başladığımızda amacımız eskisinden güzel bir hale getirmektir ancak yanlış boya kullanımı bunu berbat edebilir. yandaki görselde araba boyası ile ahşap boyamaya çalışılmış ancak araba boyası, ahşap yüzeyi tahrip edip ahşapta leke bırakmıştır. Bu ve bunun gibi durumlarla karşılaşamamak için doğru boya kullanmaya özen gösterin

Peki, mobilya için en doğru boya nedir? Son birkaç yılda mobilya boyası için çok sayıda seçenek türedi ve eskiden kullanılan taktikler tamamen patladı diyebiliriz. Eskiden uzun süre zımpara yaptıktan sonra boya yapardık ama şimdi, yüzeyiniz pürüzsüz ve yontmadığı sürece zımpara yapmak zorunda değiliz. Yüzey temiz olduğu sürece çoğu mobilya boyası hemen hemen her şeye yapışır: ahşap, cam ve plastik içte ve dışta da kullanılabilirler.

 4.Araştırma Yapın

Mobilya alıp satan biriyseniz ya da bir tanıdığınız tarafından size bir mobilya hediye edildiyse mobilyanın değerini öğrenmeden boya yapmayın özellikle mobilya çok nadir ya da değerli bir şeye benziyorsa! Aksi takdirde mobilyanın değerini oldukça düşürebilirsiniz ve boyadığınıza pişman olabilirsiniz. Ayrıca mobilya boyama şu aralar trendler arasında. Bu sebeple trend olma amacı ile de mobilya boyayan bir kesim kullanıcı bulunmakta. Ancak masif ahşap mobilya boyarken masif ahşabın uzun süre kullanıldığını unutmayın. Masif ahşap mobilyanızı göz alıcı renklerle boyadıktan sonra beğenseniz bile aradan birkaç yıl geçtikten sonra bu mobilyalar gözünüzü yormaya ve sıkmaya başlayacaktır. Sosyal medyaya trend olmak için masif ahşap mobilyaları boyamayın geniş düşünün!

5.Yinede Boyamak İstiyorsanız

Tüm olasılıkları düşündüyseniz ve masif ahşap mobilyanızı boyamayı kafanıza koyduysanız sizi kimse durduramaz! Ancak yine de boya yaparken birkaç önemli adımı izlemeniz iyi olabilir. Nedir bunlar?

masif ahşap mobilya zımparalama

Zımparalama: Boya yapmak için öncelikle düz bir zemine sahip olmak gerekir. Bu sebeple boya yapmanın ilk adımı zımpara yapmaktır. Zımparanın yorucu olduğunu ve güç gerektirdiğini biliyoruz ancak bu adımı geçmek için acele etmeyin. Özellikle mobilyanın eskiden kalan bir boyası veya lekesi varsa zımpara yapmak boya yapmadan önce yapılması gereken en önemli adımlardan biridir.

Toz Giderme: En yorucu kısım olan zımparalamayı bitirdiyseniz sırada toz gidermek var. Toz giderme boya ve astarın yapışmasını engellemek amacıyla yapılmaktadır. Bu sebeple tüm tozu temizlediğinizden emin olun. Nemli bir bez işinizi kolaylaştırabilir.

Astarlama: Masif ahşap mobilyanızı zımparaladınız ve tozunu aldınız şimdi sırada astarlama var. Su bazlı boya yapacaksanız kesinlikle astar sürmeniz gerekmektedir. Astar boyanın yüzeye daha iyi yapışmasını sağlar ve boyanın dayanıklılığını arttırır.

Boyama:  Boyama için gerekli adımları oluşturdunuz şimdi sırada boyayı sürmek var. Boyayı sürmeden önce yapmanız gereken iyice karıştırmaktır. Karıştırdıktan sonra temiz bir fırça ile boyamaya başlayabilirsiniz. Ahşap boyama ile ilgili detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Eğer masif ahşap mobilya satın almak istiyorsanız Organic Mod üzerinden ürünlerimizi inceleyebilir ya da bize buradan ulaşabilirsiniz. 25 yıllık tecrübemizle ürünlerimizi isteğe göre özel olarak tasarlıyoruz.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir