masif ahşap masa

Masif Ahşap Masa Çeşitleri ve Özellikleri

Masif ahşap masa çeşitleri ve özellikleri nelerdir? Öncelikle masif ahşap, ahşabın kaplama veya doldurma olmayan en doğal ve en saf halidir. Diğer ahşap türleri yapıştırıcılarla birbirine tutturulurken, masif ahşap tamamen doğal bir şekilde ağaç liflerinden oluşur. Üretilirken yapıştırıcı veya dolgu malzemesi kullanılmaması onu en doğal, ahşap yapı malzemesi olmasına olanak sağlar. Masif ahşaplar üretildikleri ağaca göre rengini ve yapısını belirler. Bu ağaçlar; Çam, Köknar, Ladin, Ihlamur, Kayın, Dişbudak, Gürgen başta olmak üzere birçok ağaç çeşidi mevcuttur. Masif ahşaplar diğer ahşap türlerine göre daha dayanıklı ve daha uzun süre kullanıldığı için mobilya, inşaat ve döşeme gibi alanlarda sıkça rastlamak mümkündür. Bu yazımızda masif ahşap masa çeşitlerini ve özelliklerini inceleyeceğiz. Masaların yapı malzemesinde masif ahşabın kullanılmasındaki en büyük etken diğer ahşap masalara göre çok daha dayanıklı ve uzun süre kullanılmasıdır. Temiz kullanıldığı takdirde masif ahşap masalar 200 sene kadar kullanmak mümkündür. Peki, Masif ahşabın kullanıldığı masalar hangileridir? Masif ahşap masa çeşitleri nelerdir?

Masif Ahşap Masa Çeşitleri

masif ahşap masalar

Masif Ahşap Yemek Masası: Masif ahşabın kullanıldığı masalardan en önemlisi yemek masalarıdır. Yemek masaları ailemiz ve sevdiklerimizle keyifli zaman geçirdiğimiz en önemli mobilya çeşitlerindendir. Satın aldıktan sonra uzun süre kullandığımız yemek masalarının dayanıklı bir ahşap çeşidinden üretilmesi önemlidir. Hem uzun süre kullanmak hem de üretiminde doğal bir yapı malzemesi kullanılması adına yemek masalarında genellikle masif ahşap tercih edilmektedir.

Masif Ahşap Mutfak Masası:  Masif ahşap yemek masaları kadar tercih edilmese de masif ahşabın kullanıldığı bir diğer masa da mutfak masalarıdır. Sert bir ahşap türünden üretildiği için masanın çizilmesi veya hasar alması pek mümkün değildir. Yine de yemek masalarına göre daha az yer kaplaması sebebiyle dayanıklılığın çok önemli olmadığı mutfak masalarında en önemli etken, mutfak dolaplarına kolaylıkla uyum sağlaması ve ortama şık bir görüntü kazandırmasıdır. Masif ahşap sayesinde mutfak masaları dekoratif olarak da ön plana çıkmaktadır.

masif ahşap mobilyalar

Masif Ahşap Orta Sehpa: Orta sehpalar oturma odalarında tamamlayıcı unsur olarak kullanılan mobilyalardır. Oturma odalarında işlevsellikten çok dekoratif anlamda kullanılır. Mobilyalar ve oturma grubuna uyumlu olması tercih edilmesindeki en büyük etkendir. Orta sehpalarda masif ahşap kullanıldığı takdirde doğal görünümü sayesinde hem ortama rahat bir hava katar hem de mobilyalara kolay bir şekilde uyum sağlayarak  dekoratif anlamda oturma odasının daha güzel görünmesini sağlar.

Masif Ahşap Zigon Sehpa: Zigon sehpalar iç içe geçen gerektiğinde az yer kaplayan gerektiğinde matruşka gibi açılan ve ihtiyacı karşılayan sehpa çeşididir. İşlevselliği ve ekonomikliği sayesinde en çok kullanılan sehpalardandır. Ancak masif ahşap zigon sehpalar diğer ahşap türlerine göre daha pahalı olduğu için kullanıcılar fazla tercih etmek istemez. Yine de masif ahşap zigon sehpalar dekor üstünlüğü ve işlevselliği sayesinde tercih edilen masif ahşap masa türlerindendir.

Masif ahşap masa çeşitlerini inceledik gelin şimdide masif ahşap masaların özelliklerini inceleyelim.

1.Doğallık

Masa seçiminde masif ahşap tercih edilmesinin önemli sebeplerinden biri ürünlerin doğal olmasıdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi masif ahşap masalarda hiçbir şekilde yapıştırıcı veya dolgu malzemesi kullanılmaz. Masif ahşap masalar üretilmeden önce yapıştırıcı kullanılarak değil, doğal ağaç lifleri sayesinde birbirine yapıştırılır. Son zamanlarda hem doğal ürünlerin popülerliğinin artması hem de büyük şehirlerde yaşayan insanların metal, beton gibi yapı malzemelerinden sıkılıp, evinde doğallığın esas olduğu mobilyaları görmek istemesi, masif ahşap mobilyaları ön plana çıkarıyor. Ahşabın en doğalı ve dayanıklısı olan masif ahşap masalar son zamanlarda en çok tercih edilen ve trend olan mobilyalar arasında ilk sırada yer alıyor.

2.Dayanıklılıkmasif ahşap

Ev döşerken büyük masraflara giren kullanıcılar, haliyle aldığı ürünü uzun süre kullanmak istiyor. Satın alındıktan sonra uzun süre kullanılması planlanan mobilyalardan biri de masalardır. Elektronik aletler ya da mobilyalar gibi yenisi çıkınca alınmayan masalar üretildiği yapı malzemesine göre uzun yıllar kullanılıyor. Bu yapı malzemeleri arasında masif ahşap en dayanıklı ve en doğal yapı malzemesidir. Kolay kolay hasar almayan ve çizilmeyen masif ahşap masalar yıllık bakımları yapıldığı takdirde 200 yıla kadar sağlamlığını koruyor. Doğal ağaçtan üretilen masif ahşap masa modellerine Organic Mod üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

3.Kolay Bakım Sağlıklı Yaşam

Doğal olarak üretilen bu masif ahşap masaların bakımı sizi korkutmasın. Haftada birkaç kez bez ile temizledikten ve yıllık olarak cilasını yaptıktan sonra masif ahşap masaları uzun yıllar kullanabilirsiniz. Ayrıca masif ahşap masalar evlerdeki nemi yaklaşık olarak %50 oranında içinde tutarak böcek ve bakterilerin üremesini engeller. Böceklerden hoşlanmıyorsanız bu tam size göre! Masif ahşap masalar tozu en az çeken mobilyalar arasındadır. Bu sayede astım veya toz alerjisi olan hastalar için rahatlıkla tercih edebileceğiniz bir masa çeşididir.

4.Geri Dönüştürülebilir Mobilya

Masif ahşap masa çeşitleri doğal olarak üretilen mobilyalardandır. Üretilirken kullanılan masif ahşap sayesinde belirli bir süre sonra geri dönüştürülmesi mümkündür. Zımparalama, inceltme ve yenileme işlemlerini kolay bir şekilde kaldırır. Ayrıca vida tutma dayanıklılığı, diğer tüm ahşap türlerinden daha fazladır. Bu sayede artık kullanılmak istemeyen masif ahşap mobilyalar geri dönüştürülerek ağaçlara zarar verilmeden isteğe göre tekrar tasarlanır. Masif ahşap masalar üretilirken sağlam ağaçlar değil doğal yollardan devrilmiş ağaçlar kullanılır. Ayrıca özel olarak oluşturulan endüstriyel ormanlar sayesinde ağaçlar, doğal ortamlara kıyasla daha hızlı bir şekilde büyüyüp, belirli yaşa geldiğinde satılır. Yine de kesilen ağaçlardan fazlası bu ormanlara dikilerek dünya ağaç nüfusu korunmuş olur. Yani doğaya zarar verilmeden mobilya üretimi gerçekleşir.

Eğer siz de masif ahşap masa çeşitlerini incelemek istiyorsanız mağazalarımıza gelebilir ya da Organic Mod üzerinden bize ulaşabilirsiniz. 25 Yıllık tecrübesiyle Organic Mod, ürünlerini isteğe göre özel olarak tasarlıyor ve hizmetinize sunuyor…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir