doğal ahşap mobilyaların

Doğal Ahşap Mobilyaların Hayatımızdaki Yeri

Doğal ahşap mobilyaların hayatımızdaki yeri nedir? Geleneksel olarak mobilyalar, çoğunlukla ahşaptan yapılmıştır. İnsanlar yerleşik hayata geçtiğinden beri (yaklaşık 12.000 yıl önce) yapı malzemesi olarak ahşap tercih etmişlerdir. Bunun sebebi ahşabın o zamanlarda işlenebilen en dayanıklı yapı malzemesi olmasıdır. Aradan binlerce yıl geçmesine rağmen ahşap, en kolay ulaşabilen, dayanıklı, hafif ve ekonomik bir yapı malzemesi olması sebebiyle günümüzde de kullanımına devam edilmektedir. Sanayi devriminin başlaması ile çelik, plastik, alüminyum ve cam gibi malzemelerden üretilen mobilyalar ortaya çıkmaya başlamıştır. Uzun zamandır mobilyalarda ahşap kullanılması ve farklı malzemelerle yeni mobilya üretimine geçilmesi insanların ilgisini bir hayli çekmiş ayrıca üreticilerin sanayi devrimi sayesinde günde yüzlerce mobilya üretmesi, herkesin kısa bir süre halinden memnun olmasını sağlamıştır. Sanayi devrimi sayesinde faklı yapı malzemeleri ile mobilya endüstrisinde bir devrim yaratılsa da bir süre sonra insanlar, betonlaşma ve kalabalık şehir yaşantısı nedeniyle evlerinde doğallığı hissetmek için tekrar doğal ahşap mobilyalara yönelmiştir. Ayrıca doğal ahşap mobilyaların diğer yapı malzemeleri ile üretilen mobilyalara göre birçok avantajı bulunmaktadır. Peki, Nedir bunlar? Doğal ahşap mobilyaların hayatımızdaki yeri nedir?

1.Hafif ve Dayanıklılık

doğal ahşap mobilya

Ahşap mobilyaların binlerce yıldır kullanılmasının en önemli sebeplerinden biri hafif ve dayanıklı bir yapı malzemesi olmasıdır. Yemek masaları, koltuklar, yataklar veya sehpalar gibi üzerinde uzun yıllar boyunca ağır malzemeler taşıyan bu ahşap mobilyalar, satın alınırken uzun yıllar kullanılmayı hedeflendiği için dayanıklı olması çok önemlidir. Hafif dememiz kafanızı karıştırmasın. Ahşap mobilyalar taşınırken ve işlenirken hafif yapısı sayesinde diğer yapı malzemelerine göre çok daha büyük avantaj sağlar. İşlenip mobilya haline getirildikten sonra ahşap mobilyalar en dayanıklı mobilya haline gelirler. Tabii ahşap yapı malzemeleri üretilirken aynı ağaçtan üretilmezler. Birçok farklı ağaç türünden üretilen ahşap mobilyalar, üretildiği ağaca göre farklı fiyat gösterebilir. Gelin bu ağaç türlerini yakından inceleyelim.

Kestane: Karadeniz, İstanbul Ege ve Antalya’nın doğusunda yetişir. Meşe ağacına çok benzemektedir. Sert, sıkı ve esnek yapılıdır. Kolay kırılır ve bükülür bu sayede işlenmedi diğerlerine göre daha kolaydır. En önemli özelliği çok iyi boya tutmasıdır.

Huş: Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu’da yetişir. Kayın veya süpürge ağacı olarak da bilinir. Sıkı, ince yapılı ve orta serttir. Kolay bükülür ama kırılmaz. Dış mekâna uygun değildir. Bahçe mobilyalarında tercih edilmemesi gereken ahşap türlerindendir.

Meşe: Türkiye’nin bütün bölgelerinde bulunan ve sıkça yetişen ağaç tipidir. Palamut ağacı da denir. Yetiştiği yere göre sert veya yumuşak olabilir. Zor işlenir ve kolay çatlar. Neme karşı çok dayanıklıdır.

Ceviz: Türkiye’nin bütün bölgelerinde yetişen bir başka ağaç çeşidi cevizdir. Ağır ve sert ağaçlardandır. Kuru ortamlarda çok daha dayanıklıdır. Kolay ve rahat işlenir. Estetik açıdan değerli bir mobilya ağacıdır.

Akçaağaç: Gürgen ormanlarında karışık şekilde yetişir. Sert ve sıkı ağaçlardandır. Kolay işlenir esnek ve bükülebilen bir yapısı vardır. Nemli ortamda kolay çürür ve böceklenir. Mobilya üretiminde masif ve kaplama olarak tercih edilir.

Dişbudak: Karadeniz, Marmara, Trakya ve İç Anadolu’nun iç kesimlerinde yetişir. Sert ağır ve sıkı yapılıdır ayrıca kolay işlenir. Kuru ortamda daha dayanıklıdır. Sulu boyalarla arası çok iyi değildir. En çok masif ahşap mobilyalarda kullanılmaktadır.

masif ahşap mobilyalar

2.Kolay Bakım ve Kolay Onarım

Doğal Ahşap mobilyalar çok az bakım gerektiren mobilya çeşitlerindendir. Ahşap mobilyaların toz çekmeyen bir yapısı vardır. Haftada birkaç kez tozunu aldıktan ve yıllık cilasını yaptırdıktan sonra hiçbir bakım gerektirmez. Ayrıca onarımı da çok kolaydır.  Zaten kolay kolay hasar yemeyen doğal ahşap mobilyalar, çizilecek ya da hasar alacağı durumlar oluştuğu zaman özel cilası sayesinde yeni gibi gözükür. Detaylı bilgi için “Doğal Ahşap Bakımı Nasıl Yapılır?” isimli makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

3.Dekor Üstünlüğü

Doğal ahşap mobilyalar koltuk, masa, yatak veya TV ünitesi gibi büyük mobilyalarda değil, dekor ürünlerinde de kullanılmaktadır. Ortama verdiği doğal hava ve şık görünümü ile son zamanlarda en çok kullanılan dekor ürünlerindendir. Farklı yapı malzemeleriyle üretilen mobilyalara bile uyum sağlayabilen ahşap dekor ürünleri, bulunduğu odanın görünüşünü ve verdiği hissiyatı tamamen değiştirir. Metal ve cam ürünlerle donatılmış odayı bile doğal mobilyalarla donatılmış gibi gösterebilir.

4.Değer

Doğal ahşap mobilyaların üretildiği ağaçlar yukarıda bahsettiklerimizle sınırlı değil. Türkiye’de ve dünyada yüzlerce farklı ağaç türünden üretilen ahşap mobilyaların her birinin farklı bir özelliği, farklı bir değeri vardır. Aynı ağaçlardan üretilen mobilyalar bile kendi aralarında farklı gözükebilir. Ağacın bulunduğu bölge, yaşı veya toprağa saldığı kök gibi faktörler göz önünde bulundurulduğunda hiçbir mobilya birbirine benzemez. Ahşap mobilyalar arasında en değerlileri masif ahşap mobilya ve kütük ahşap mobilyadır. Bu mobilyalar tamamen doğal şekillerde üretilir. Kesiminden mobilya haline getirilene kadar hiçbir yapay işlemden geçmez ve yapısında yapıştırıcı, sunta veya dolgu malzemeleri kullanılmaz. Evlerde tamamen doğallığı yansıtan bu mobilyalar, kullanıcıların en beğendiği ve en çok satın aldığı mobilyalardandır.

5.Çevre Dostu ve Geri Dönüştürülebilirdoğal ahşap mobilyalar

Doğal ahşap mobilyalar, diğer mobilya yapı malzemeleri olan metal, plastik, cam veya alüminyuma göre çok daha çevre dostudur. Ahşap mobilyalar plastik gibi kullanıldıktan sonra atılmaz, geri dönüştürülür. Bu sayede ahşap mobilyanıza ikinci, üçüncü belki de dördüncü hayatı verebilirsiniz. Ayrıca zımpara veya boya kullanarak hala kullanmakta olduğunuz mobilyalara farklı bir tarz verebilirsiniz.

Mobilya yapımında kesilen ağaçlar için endişelenmeyin! Mobilya yapımında kullanılan ağaçlar endüstriyel ormanlarda üretilmektedir. Kesildikten sonra yenisi dikilen ve normalden hızlı büyüyen bu ağaçlar, kullanıldıktan sonra geri dönüştürülmesi sayesinde doğaya zarar vermez aksine diğer yapı malzemeleri gibi çöpe atılmadığı için uzun vadede doğaya yarar sağlar.

25 Yıllık bilgi ve tecrübesiyle Organic Mod, Doğal ahşap mobilya üretiminde bir numara! Ürünlerimizi incelemek için mağazalarımıza gelebilir ya da bize buradan ulaşabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir