ahsap-bakimi

Doğal Ahşap Bakımı Nasıl Yapılır

Doğal Ahşap Bakımı ve Temizliği

Yaşam alanımızın en iyi tamamlayıcılarından olan doğal ahşap, hem insan sağlığı için çok uygun bir malzeme hem de son derece kullanışlı ve dayanıklıdır. Doğru bakım, temizlik işlemleriyle daha uzun süreli kullanım sağlamaktadır.
Doğal Ahşap bakımı doğru yapıldığında, görselliğini ve ömrünü uzun süre koruyan mobilyalardır. Ahşap yaşayan bir malzeme olduğundan bakımı yapılmadığında veya doğru yapılmadığında yaşamını yitirir, rengini, parlaklığını kaybeder ve kötü bir görünüme sahip olur.

Günlük Kullanımlarda Dikkat Etmemiz Gerekenler

ahsap-mobilya-bakimi

Toz

Doğal Ahşap mobilya bakımında en çok dikkat edilmesi gerekilen durumdur. Haftada en az 2-3 sefer mobilyalarınızın tozunu nemli bez yardımıyla almanız gerekiyor. Bezin ıslak olmaması, aynı zamanda herhangi bir kimyasal temizlik ürünü içermemesi gerekiyor.

Kimyasal maddeler yerine doğal temizleyiciler kullanarak, ahşap mobilyalarınızda oluşabilecek kalıcı hasarların önüne geçebilirsiniz. Bu konuda su bazlı ahşap temizleyiciler size yardımcı olacaktır. Su ve Sabun her ne kadar temizlik denince aklımıza gelen ürünler olsa da, konu ahşap olunca bu durum biraz farklı. Doğal temizleyicilerle birlikte kullanacağınız nemli bir bez yardımıyla ahşaplarınızı kirden tamamen arındırabilirsiniz. Su ve Kimyasal temizleyiciler, ahşap mobilyamızın; cilasına, hatta gözeneklerinden içine işleyerek yapısına zarar verir.

Sıvı Teması

Özellikle yemek masalarında, çalışma masalarında sıvı tüketiriz. Ahşap mobilyalarımızın uzun süreli sıvı temaslarından kaçınmamız gerekiyor. Uzun süreli sıvı teması yukarıda da belirttiğimiz gibi ağaç malzemelerinin gözeneklerinden sızarak ahşabınıza zarar verir. Ahşabınızın sıvıyla temasından kaçınmak için tabak, bardak altlıklarını kullanabilirsiniz. Dökülen sıvıları 2-3 dakika gibi bir sürede bez yardımıyla silebilirsiniz.

Çarpma ve Darbeler

Doğal Ahşap mobilyalar darbelere ve çarpmalara karşı dirençli malzemelerdir. Çizik ve ezilmelerin olmaması için; sert cisimlere, taşıma esnasında düşme, çarpma gibi durumlara özen göstermekte fayda var.

Sıcaklık Teması

Ahşabınızın güneş ışınlarıyla doğrudan temas etmesi renginin solmasına neden olur. Mobilyalarınızı güneş ışınlarına maruz kalmayacak şekilde konumlandırın. Sıcak tava, çaydanlık gibi malzemelerin ahşabınızla doğrudan temas etmesi iz bırakmasına neden olur, sıcak ürünleriniz için altlıklar kullanın. Bir diğer husus ağaç canlı bir malzeme olduğu için sıcaklık farklılıklarından etkilenir bu yüzden petek gibi ısı kaynaklarından uzak yerlere konumlandırmanız daha iyi olacaktır.

Kendi Cilanızı Üretin

Temizlik malzemeleri veya cila almak istemiyorsanız, evinizde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz cilayla ahşap mobilyalarınızı koruma sağlayabilir ve yıllık yapılması gereken doğal ahşap bakımı evinizde yapabilirsiniz

Tarif

  • Yarım tatlı kaşığı limon esansı yağ
  • Bir çay bardağı zeytinyağı

Yukarıdaki malzemeleri bir şişeye koyarak iyice çalkalayın. Elde ettiğiniz karışımdaki zeytinyağı ahşaplarınıza koruma sağlarken, limon esansı yağı da lekeleri temizler ve ferahlatıcı bir koku yayar.

Bakım Zamanı

Balmumu yüzeyine sahip, yağlı yahut da vaks kaplamalı ahşap masalar yılda en az bir, mümkünse iki defa yağlanmalıdır. Ancak bizim sizlere tavsiyemiz masanızın üzerine bir miktar su dökün, bakım zamanı gelmediyse, su yüzeyde iz bırakmaz, boncuk şeklinde masa yüzeyinde kalır. 15-20 saniye içerisinde kuru bezle sildiğinizde masada ıslaklık mevcutsa masanızın bakım vakti gelmiş demektir.
Ahşap yüzeyi size kuru, rengi soluk gelmeye başladıysa wax veya doğal yağ uygulaması yapabilirsiniz. Uzun yıllar kullanmış olduğunuz ahşap masanızı yağlayarak yenileyebilirsiniz. Bunlar dışında ahşabınızı boyamak isterseniz, Ahşap mobilya boyama  yazımızı okuyabilirsiniz ve bu bağlantı üzerinden ahşap ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir