ahşap masalar

Dayanıklı ve Kaliteli Ahşap Masalar

Dayanıklı ve Kaliteli Ahşap Masalar nasıl seçilir? Ahşap masalar günümüzde en çok tercih edilen yemek masası çeşitlerindendir. Yapı malzemesi olarak ahşap kullanılması hem dayanıklı olup uzun yıllar boyunca kullanmamızı hem de diğer masa türlerine göre daha da ucuz olmasını sağlamaktadır. Evinize uygun bir yemek masası seçmek kimi zaman zor olabiliyor hele ki İnternet’te bu kadar fazla masa çeşidi varken! Sizin için yemek masası seçimini kolaylaştırmak ve sonuçları daraltmak için bu yazımızda dayanıklı ve kaliteli ahşap masalar nasıl seçilir? İnceleyeceğiz.

Hepimiz yemek masası seçerken bütçemize uygun, dayanıklı ve kaliteli bir yapım olmasına dikkat ederiz. Peki, bunların hepsini aynı anda sağlamak mümkün mü? Evet, mümkün! Ancak böyle bir masa seçmek için göz önünde bulundurmanız gereken bazı temel faktörler bulunmaktadır. Nedir bu faktörler?

1.Ölçü Alımı

doğal ahşap masalar

Sadece ahşap masalarda değil, satın alacağınız bütün mobilyalarda ölçü almak ilk kuraldır. Masanızı satın aldıktan sonra odanıza sığmadığınızı görmek istemezsiniz. Bu sebeple işe ölçü alarak başlayacağız. Yemek masaları evdeki en büyük mobilya parçalarındandır. Bu sebeple ölçü alırken çok dikkatli olmamız gerekiyor. Ölçü alırken masanın normalden büyük geleceğini düşünün ve ona göre odanızda yer bırakın. Bu sayede yemek odanızı daha ferah bir ortama çevirebilirsiniz. Ayrıca yemek masanızı kesinlikle diğer mobilyalara yakın tutmayın. Koltuk veya dolap gibi mobilyalara yakın yemek masaları alanı daha dar gösterecektir.

2.Masa Şekillerine Takılmayın

Masa seçerken “evimde hani şekil daha iyi durur?” diye düşünmeyin. Dikdörtgen, kare ve yuvarlak her masa çeşidinin ayrı özellikleri vardır. Bunların arasından en yaygın olanı kare ve dikdörtgendir. Dikdörtgen masaların katlanabilir ve açılabilir olma özellikleri sayesinde en çok tercih edilen masa çeşitlerindendir. Ancak yuvarlak veya oval masalar köşeleri kestiği için hareket etmek için daha geniş bir alan sağlar. Yani masa şekilleri dekoratif özellikleri düşünülerek üretilmezler. Evinizin hareket alanı dar ise yuvarlak veya oval bir masa tercih etmenizi öneririz.

3.Masanın Ayakları

İnsanlar masa seçerken çoğunlukla masanın ayaklarında dikkat etmezler. Ancak bir masada rahat edebilmemiz için ilk kural sandalye ikincisi ise ayaklarımızı uzatabildiğimiz ve dizimizin masa ile sandalye arasına sıkışmamasıdır. Büyük yemek masalarında sağlamlığı arttırmak için genellikle ayaklara ek olarak baştan uca bir sütun bulunur. Dikkat etmemiz gereken en önemli masa çeşidi de budur. Sütunun tam ortada olması ve karşılıklı oturan insanların her ikisini de rahatsız etmemesi gerekmektedir. Ayrıca ayaklarımızı rahatça uzatmak için bu sütunların yere monteli değil yerden en az 10 cm yukarıda olması gerekmektedir. Tüm bunlara ek olarak masanın ayakları her köşede bir tane ve çok fazla kalın değilse kalabalık misafirler geldiğinde masanıza fazladan bir sandalye daha sıkıştırabilirsiniz. Bu sayede şartlar altında bile bütün aile aynı masada yemek yiyebilirsiniz!

4.Masa Malzemesi

Masa seçiminde sizi zorlayacak konulardan biri de masa malzemesini seçmektir. Masaların birçok farklı yapı malzemesi bulunmaktadır. Ahşap, kaplama, cam veya metal gibi malzemeler masaların üretiminde en çok kullanılan yapı malzemeleridir. Her birinin farklı özellikleri ve ortama kattıkları farklı havalar vardır. Gelin masa malzemelerini inceleyelim

Ahşap Masalar

Ahşap masalarında kendi içinde birçok çeşidi vardır. Masif ahşap, doğal ahşap, kütük ahşap veya ceviz ahşap gibi birçok çeşidi bulunan masaların en önemli özelliği doğal ve dayanıklı olmasıdır. Aslında bir masa almak için bu ikisi yeterli sebeplerdendir. Ancak ahşap masaların özellikleri bunlarla sınırlı değildir. Ahşap masalar toz çekmez, onarımı kolaydır, çok az bakım gerektirir, satın aldıktan sonra uzun yıllar boyunca kullanılabilir, çarpma ve darbelerden kolay kolay etkilenmez ve üretilirken değerli ahşaplar kullanılmadığı takdirde uygun fiyatlıdır. Ahşap masalar bu ve bunun gibi birçok özelliği ile en çok tercih edilen yemek masalarındandır. Bir ahşap masa satın alındıktan sonra en az 10 yıl kullanılır. Bu ahşap masa masif ahşap ise çok daha uzun yıllar kullanılmaktadır. Ayrıca ahşap masalar geri dönüştürülebilen mobilyalardandır. Yani, Ahşap masanızı istediğiniz zaman geri dönüştürebilir ve sürekli yeni kalmasını sağlayabilirsiniz.

Kaplama Masalar

yuvarlak ahşap masalar

Ahşap kaplama genellikle masif ahşap için kullanılmaktadır. Kaplamanın iç kısmı düşük kaliteli ahşap taban, düz kâğıt, MDF veya yonga levha gibi sentetik malzemelerinden üretilmiştir. Ancak kaplamanın dış kısmı masif ahşap gibi dayanıklı ve doğal ahşaba benzetilerek yapılmıştır ama aslında çok dayanıksızdır. Kaplama masaların tercih edilmesinin en büyük sebebi uygun fiyatlı olmasıdır. Ancak kaplama masalar ahşap masalar gibi uzun süre kullanılan masa çeşitlerinden değildir. Çarpma ve darbelere karşı oldukça hassas olan bu masaların onarımı da oldukça zordur. Kaplama masalar genellikle “birkaç yıl kullanayım işimi görsün” diye düşünülerek satın alınır. Geri dönüştürülmesi çok zor olduğu için genellikle birkaç yıl sonra çöpe gider.

Cam Masalar

Cam masalar genellikle mutfak masalarında tercih edilmektedir. Genellikle mutfaklar dar olduğu için, cam masalar alanı boş ve geniş gösterebilir. Isıyla kuvvetlendirildiği için normal camdan en az 10 kat daha sağlamdır. Yine de çatlayabilir ve kırılabilir. Ayrıca çok fazla parmak lekelerini belli ettiği için sürekli ıslak bezle silinmelidir. Bakımı çok zor ve zahmetlidir. Çarpma ve darbelerden hasar yemediği sürece uzun yıllar kullanılabilirsiniz.

Metal Masalar

Paslanmaz çelik, pirinç, çinko ve boyalı çeşitleri bulunan metal masalar genellikle masaların ayaklarında kullanılır. Metal dayanıklı ve kolay kolay hasar görmediği için ahşap ve cam masaların ayakları da kimi zaman metalden oluşabilmektedir. Sürekli toz çektiği ve parmak izleri üzerinde çok belli olduğu için sürekli temizlenmesi gereken bir masa çeşididir. Onarımı oldukça zor olan masaların fiyatları genellikle ahşap masalara yakındır.

Laminat Masalar

Çok sayıda plastik reçine ve düz kâğıt katmanı bir araya getirilerek üretilir. Ahşap görünümü vermek için basılı bir işlem kullanılır. Hasar yemediği takdirde uzun yıllar boyunca kullanılabilir ancak hasar ve çiziklerin onarılması neredeyse imkânsızdır. Masaların en ucuz türü laminatlardır.

Bu yazımızda sizlere dayanıklı ve kaliteli ahşap masalar nasıl seçilir ve masa çeşitleri nelerdir? Bahsetmeye çalıştık. Eğer sizde dayanıklı ve kaliteli ahşap masalara sahibi olmak istiyorsanız hemen Organic Mod’a girebilir ya da bize buradan ulaşabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir