Neden Masif Ahşap Mobilya Tercih Etmeliyiz?

Neden Masif Ahşap Mobilya Tercih Etmeliyiz? Tanımını yapacak olursak oturulan, yemek yenilen, çalışılan, yatılan yerlerin döşenmesine yarayan taşınabilir eşyalara mobilya denir. Bu bağlamda mobilya sadece koltuk değildir. Yatak, dolap, kitaplık, karyola, kanepe gibi birçok eşya da mobilyadır. Mobilyalarda en çok kullanılan yapı malzemesi ahşaptır.  İnsanlar, yerleşik hayata geçtiğinden beri masif ahşap mobilyaları tercih etmektedir. Günümüzde ise gelişmiş toplumlarda doğal ahşap mobilyaların kullanımı yüzde 40’ı

geçmiş durumdadır. Peki, Geçmişten günümüze yüzlerce asırdır tercih edilen ahşap mobilyaların sırrı ne? Neden masif ahşap mobilya tercih etmeliyiz?

1. Masif Ahşap Sağlıktır

doğal ahşap mobilya

Öncelikle ahşabın bir çeşit nem düzenleyici görevi görmesi, mekândaki rutubeti emmesine ve daha temiz bir hava

sağlamasına olanak sağlar. Bu sayede bakteri mantar ve böceklerin üremesini engelleyecek bir ortam oluşturur. Ahşabın toz çekmeme özelliği de nefes problemi ve alerjisi olanlar için önemli bir özelliktir. Aynı zamanda ahşap ürünlerin birbirine yapıştırırken kullanılan tutkal benzeri maddeler ya da boyanın içindeki maddeler formaldehit gazını ortama salmaktadır. Bunun önüne geçmek için masif ahşap mobilyalar kullanılmaktadır. Masif ahşap ağacın kaplama veya doldurma olmayan doğal halidir. Masif ahşap ile yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

2. Masif Ahşap Dayanıklıdır

Masif ahşap mobilyaların sağlığa olan yararlarından bahsettik. Bunun yanında Masif ahşap mobilyalar metal ve cam mobilyalara göre daha da dayanıklıdır. Hem daha fazla yük taşıyabilme kapasitesi hem de kullanım ömrü diğer yapı malzemelerine göre daha fazladır. Aynı zamanda beklenmedik durumlarda sert darbeler, yanma, uzun süre suya maruz kalma gibi durumlarda hem diğerlerine göre daha dayanıklıdır hem de onarılması daha basittir. Örnek verecek olursak ahşap çok sert bir darbe yediğinde en fazla kırılır. Masif ahşabın kırılması için

yediği darbenin boyutu çok çok büyük olmalıdır. Ancak metal ufak bir darbede bile çizilir ya da cam hemen paramparça olur. Çizilmiş bir metali tamir etmeniz ya da kırılmış bir camı tamir etmeniz kolay değildir ve size pahalıya mal olacaktır.

doğal masif ahşap mobilya

Ancak ahşabın tamiri çok daha kolaydır. Aksini düşünecek olursak yani masif ahşap hiç hasar yemediği

sürece 200 yıla kadar dayanır. Yani iyi kullanıldığı sürece masif

ahşap mobilyalar torunlarınıza kadar kalabilir.

3. Masif Ahşap Özeldir

Masif ahşap mobilyalar, seri üretilen diğer ahşap mobilyalara göre daha özeldir. Masif ahşabın kaplama ya da doldurma olmaması, hiçbir sıcak baskı, reçine gibi işlemden geçmemesi onu, ahşabın en doğal hali olmasına olanak sağlıyor. Masif ahşap denilince aklınıza hemen büyük mobilyalar gelmesin. Son zamanlarda masif ahşap dekor ürünlerin kullanımı da oldukça arttı. Ev eşyası ya da özel bir hediye almak isteyenler masif ahşap dekor ürünlerinin hem özel olması hem de isteğe göre tasarlanması konusunda tercih ediliyor. Türkiye de üretilen bu dekor ürünleri sadece iç pazarda değil dış pazarda da popüler olmuş durumda.

4. Ahşap Ortama Uyum Sağlar

masif ahşap dekorasyon

Ahşabın, insanların uzun yıllardır kullandığı yapı malzemesi olduğunu söylemiştik. Ancak insanlar geçmişten günümüze taş, toprak, beton gibi birçok farklı evde yaşamını sürdürdü. Bu evlerde değişmeyen tek şey ahşap mobilyalar oldu. Peki, Ahşap yıllarca farklı ortamlara nasıl uyum sağladı?

Ahşabın doğal bir yapı malzemesi olması, nem düzenleyici görevi görmesi, çoğu malzemeye göre daha dayanıklı olması farklı ortamlara uyum sağlamasının önemli etkenleridir. Ayrıca sade bir görüntüsünün olması da dekoratif olarak ortamlara uyum sağlamasına olanak sağlamaktadır.

5. Kolay Ahşap Bakımı

Ahşabın bu kadar fazla tercih edilmesinin sebeplerinden biri de bakımının kolay olmasıdır. Ahşap toz çekmez bu sayede günlük bakım gerektirmez. Günümüzde elektronik aletlerin kullanımının artması ve bu elektronik aletlerin çok fazla toz çektiğini düşünürsek, televizyon ünitesi ya da bilgisayar masası gibi mobilyalarımızı ahşap tercih edebiliriz. Ayrıca kolay kolay kırılmaması, bozulamaması veya parçalanmaması ahşapların kullanımının en önemli etkenlerindendir. Ahşabın sıvıyla uzun süre temas etmediği veya uzun süre üstünde sıcak tava tencere gibi ev eşyaları durmadığı takdirde sadece haftada birkaç kez tozunun alınması ve yılda bir cilasının yapılması yeterlidir. Ahşap bakımı ile ilgili detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Neden masif ahşap mobilya tercih etmeliyiz anlatmaya çalıştık. Eğer sizde masif ahşap mobilya ya da her türlü ahşap mobilya satın almak istiyorsanız Organic Mod web sitemizi ziyaret edebilirsiniz ya da mağazalarımızı ziyaret edip ürünlerimizi inceleyebilirsiniz. Ürünlerimizi isteğinize göre özel olarak tasarlıyoruz. Buradan mağazalarımıza ulaşabilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.

5 Adımda Gardırop Seçimi

5 Adımda gardırop seçimi nasıl yapılır? Ev denilince aklımıza yatağımız, yatağımız denilince de aklımıza gardırobumuz gelir. Yatak odamızın önemli bir parçası olan gardırobumuzu seçerken dikkat etmemiz gereken adımlar vardır. Peki, tüm giysilerimizi, aksesuarlarımızı, ayakkabılarımızı, nevresimlerimizi ve ihtiyaç halinde her şeyi içinde taşıyan gardırobumuzu seçerken nelere dikkat etmeliyiz? 5 adımda gardırop seçimi nasıl yapılır?

1.Gardırobunuzun Türünü Belirleyin

İlk olarak işe gardırobumuzun türünü belirlemekle başlayalım. Bu sayede temel olarak kafamızda gardırobumuz şekillenecektir. Günümüzde en çok sürgülü ve kapılı gardıroplar kullanılmaktadır. Peki, bu gardıropların birbirine olan üstünlükleri nelerdir?

Sürgülü Gardırop

Sürgülü gardırop son zamanlarda en çok kullanılan gardırop türlerindendir. Bunun sebeplerinden biri yeni yapılan evlerin odalarının, eski evlere göre daha küçük ama oda sayısının fazla olmasıdır. Bu bağlamda, açıldığı zaman kapılarının iç içe geçmesi, dar yatak odaları için önemli bir avantajdır. Kapıların iç içe geçmesi dar alanlar için bir avantajken aynı zamanda gardırobun iki tarafını da aynı anda göremediğimiz için bir dezavantajdır. Eğer yatak odanızda alan sıkıntısı çekiyorsanız sürgülü gardıropları seçmenizi öneririz.

Kapılı Gardırop

Kapılı gardırobun kullanımı son zamanlarda biraz azalsa da hala bazı evlerin vazgeçilmezidir. Her şekilde kapılı gardırobun ömrü sürgülü gardıroba göre daha uzundur. Çünkü kapılı dolapların tek işlevi açılıp kapanmaktır. Sürgülü gardıroplarda olduğu gibi kapının sıkışması veya bozulması mümkün değildir. Aynı zamanda sürgülü gardırobun kapıları zamanla aşınırken, kapılı gardırop eskimeden daha uzun süre dayanır. Yatak odanız yeterince genişse kapılı gardıropları seçmenizi tavsiye ederiz.

2.Ölçü Alın

Gardırobumuzun türüne karar verdiysek sırada ölçü almak var. Ölçü alamdan önce sahip olduğunuz eşyaları ve bu eşyalardan hangilerini gardırobun içine koyacağınızı düşünün ve ilerleyen zamanda daha fazla eşya alacağınızı varsayarak büyük bir gardırop tercih edin. Tahminen gardırobunuzun büyüklüğünü belirledikten sonra gardırobun odanın neresinde duracağına karar verin ve ölçüleri almaya başlayın. Hayalinizdeki dolabın ölçülerini alırken pencereleri, kapı aralıklarını ve radyatörleri hesaba katmayı unutmayın. Doğru ölçü almak, hayalinizdeki gardırobu satın almadan önce yapmanız gereken en önemli işlemdir.

3.Gardırobun Özellikleri

Gardırobumuzun yerini belirlediysek şimdi sırada gardırobun özelliklerinden bahsetmek var. Gardırobumuzun içinde ve dışında çokça özellik mevcuttur. Ayrıca gardırobunuzun içini iyi düzenlerseniz, sizin gardırobunuzdan daha büyük gardıroplara kıyasla daha çok eşya sığdırabilirsiniz. Peki, gardırobun içi nasıl düzenlenmelidir?

Çekmeceler

Satın alırken gardırobunuzun içinde yeterince çekmece olduğundan emin olun. Çekmecelerin çıkarılıp takılması, ihtiyacınıza göre işinizi kolaylaştıracaktır. Mesela genellikle gardırobunuzda takım elbiseleriniz veya uzun elbiseleriniz varsa çekmecelerden birini çıkarıp giysilerinizin katlanmamasını sağlayabilirsiniz. Ya da tişörtlerinizi giymeden önce ütülüyorsanız, tişörtlerinizi çekmecede saklayabilirsiniz. Bu sayede hem alandan tasarruf edersiniz hem de askı için daha fazla yeriniz kalır.

Işık

Son zamanlarda gardırop satın almak isteyenler mağazaya gidip seçmek yerine gardıropları aklında bulunan şekilde tasarlatıyor. Hal böyle olunca müşterilerin fikirlerine göre yeni modeller de ön plana çıkıyor. Bunlardan biri de gardırobun içinin ışıklandırılmasıdır. Gardıroptaki kapı sensörü sayesinde, kapı açıldığı zaman led ışık yanıyor ve seçmek istediğimiz kıyafetimizi ışık sayesinde rahatlıkla bulabiliyoruz.

 

Vakumlu Saklama Torbaları

Çoğumuz evdeki gardıroplarımızda hurçları tercih ederiz ancak vakumlu saklama torbaları sayesinde gardırobumuzda uzun süre duran yatak örtüsü, nevresim, çarşaf, yastık kılıfı gibi eşyalarımız, hem kirlenmekten ve nemlenmekten korunuyor hem de içindeki hava boşaltıldığından daha az yer kaplıyor.

Ayna

Gardıropların önemli özelliklerinden biri de boy aynasıdır. Hepimiz kıyafetlerimizi değiştirdikten sonra üzerimizde

nasıl durduğuna bakmak için aynanın karşısına geçip kendine bakar. Bu aynanın kıyafetlerimizi aldığımız gardırobun önünde olması büyük önem taşıyor. Hemen hemen her gardıropta ayna görmek mümkündür. Gardırobumuzda boy aynasının olmaması büyük bir eksikliktir.

4.Gardırobun Rengi

Dikkat etmemiz gereken hususlardan biri de gardırobun rengidir. Yatak odamıza uyması dışında, uzun süre vakit geçirebileceğimiz için sade ve gözü yormayan renkleri tercih etmemiz gerekmektedir. Aynı zamanda son zamanlarda popülerleşen şeffaf renkli dolap kapakları da dolabı açmadan içini görmemize olanak sağlıyor. 

5.Gardırobun Yüksekliği

Gardırobun yüksekliği genellikle standarttır. Ancak bazı durumlarda odalar, normalden farklı olabilir. Odanın çok dar olması ya da oda içinde çıkıntıların fazlaca bulunması normal boyutlarda gardırobun monte edilmesini engelleyebiliyor. Böyle durumlarda gardırobun genişliğinden kesip uzunluğunu arttırabilirsiniz. Bu sayede hem yatak odanızı ferahlatabilirsiniz hem de çok daha iyi bir görünüm

sağlayabilirsiniz.

Eğer sizde gardırop seçiminde zorlanıyorsanız veya istekleriniz doğrultusunda özel tasarım yapacak bir yer arıyorsanız buradan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Organicmod tasarımlarını tamamen istekleriniz doğrultusunda yapar. Bu bağlantı üzerinden tasarımlarımızı inceleyebilirsiniz.

 

 

 

Doğal Ahşap Mobilya Modelleri ve Fiyatları

Doğal Ahşap Mobilya

Mobilya ve doğal ahşap mobilya modelleri seçimi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini aşağıda detaylı bir şekilde açıklamaya çalıştık, umarım faydalı olur, iyi okumalar.

Mobilya Nedir?

Mobilya evimizde, ofisimizde, restaurant veya herhangi bir yerde; yemek yediğimiz, oturduğumuz, yattığımız, çalıştığımız, taşınabilir eşyaların geneline verilen addır. Bir çok mobilya çeşidi bulunmakta, bunların bazılarını sıralayacak olursak: Ağaç mobilya, antika mobilya, kaplamalı mobilya, iskelet mobilya, modern mobilya…
Mobilyaları güzel ve kullanışlı kılan en önemli unsur kullanılan malzemedir. Mobilyaların büyük çoğunluğu ahşap malzemelerden yapılmaktadır.Son yıllarda ahşap malzemelerle yapılan mobilyalarda sunta kullanılmaktadır. Ancak dekorasyonunda özel mobilya olmasını isteyenler, doğal ahşap malzemeler kullanılan mobilyaları tercih etmektedir.

Mobilya Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekilenler?

Mobilyanın hangi malzemeden yapıldığından tutun, insan sağlığına kadar bir çok konu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Mobilya, dekorasyon diyince akla ilk gelenler arasında yer almaktadır. Evinizin tarzını, sizin tarzınızı, ruh halinizi, yaşantı şeklinizi belirleyen mobilya seçiminizdir.

Tarzınıza karar verin

Tarzınızın mobilya seçiminde önemli rol oynar, öncelikle hangi tarzı benimsediğinizi belirlemelisiniz. Örnek: Retro, Modern, Ahşap, Country… bu tarzlar hakkında önceden bilgi sahibi olmanız ve size en uygun olan tarza karar vermeniz mobilya seçiminde avantaj sağlayacaktır.

Görünüşe Aldanmayınahsap-mobilya

Mobilya alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsurda göünüştür. Sadece görünüşüne bakarak mobilyayı almaya karar vermeyin. Görünüşü güzel olup, fiyat/performans oranı kötü olabilir veya rahat olmayabilir, kullanışlı olmayabilir. Görünüşü kötü olup rahat ve kullanışlı bir mobilyada olabilir. Kararınızı vermeden önce mobilyanızı her yönden değerlendirdiğinizden emin olun.

Mekanı Göz Önünde Bulundurun

Mobilya alırken eviniz, ofisiniz gibi yerlerin büyüklüğünü, duvar boyasını göz önünde bulundurmayı unutmayınız. Mobilyanız duvar ve zemin arasındaki bağlayıcı araçtır.

Kullanılan Ağacın Cinsi

Mobilyalarda kullanılan ağacın cinsi, mobilyanın dayanıklılığını, ömrünü, güzel görünmelerini sağlayan ağacın cinsidir. Özellikle klasik tasarıma sahip olan mobilyalar için genelde dayanıklı ve uzun yıllar kullanılabilecek ağaçlar tercih edilir. Onlarca yıl rahatlıkla kullanabileceğiniz ve eskidikçe güzelleşen bir mobilyaya sahip olmak istiyorsanız kullanılan ağacın cinsine önem vermelisiniz.

Seçiminiz doğal ahşap mobilya dan yana olacaksa dikkat etmeniz gereken cilanın düzgün olması, birleştirme yeri varsa buraların sağlam olması, ağacın cinsi. Ceviz ağacı bu ağaçlar arasında ilk sırada yer almaktadır. Ceviz ağacı aynı zamanda çok iyi cila tutmasıyla bilinir. Meşe ağacıda dayanıklı olmasıyla bilinir ama çok fazla bulunmadığından pek tercih edilmez. Çam ağacıda kullanılan malzemeler arasında bulunmaktadır, dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Çam ağaçları doğada çok bulunduklarından dolayı en çok tercih edilen ağaç malzemesidir. Ihlamur ve Karaağaç hafif ve işlemesi kolay olması sebebiyle tercih edilen malzemeler arasındadır.

Türkiye Mobilya Sanayiciler Derneği(MOSDER) mobilyada ahşap tercihini fırınlanmış gürgen, çam, karaağaç, meşe,huş, ceviz ve teak ağaçlarından seçenlerin bu ağaçların dayanıklı ve sağlam yapıları sayesinde, uzun yıllar mobilyalarını kullanabileceğini dile getiriyor. Daha fazla bilgi için MOSDER resmi adresini burdan ziyaret edebilirsiniz.

Mobilya Modelleridogal-ahsap

Alacağınız mobilyanın modeline karar vermiş olmanız veya modeller hakkında fikir sahibi olmanız gerekiyor. Bazı mobilya modellerini kısaca açıklayacak olursak;

Doğal Ahşap Mobilya Modelleri: Mobilyaların büyük çoğunluğu ahşap malzemelerden yapılır. İçerisinde bulundurduğu ahşap malzeme oranı büyük önem taşımaktadır. Tamamen ahşap malzemeden yapılan mobilyalar veya içerisinde ahşap malzemeyi çok bulunduran mobilyalar hem daha şık, hem kimyasal barındırmadığı için daha sağlıklı, hem de daha uzun ömürlü olmaktadır.

Modern Mobilya: Modern mobilya günümüz ihtiyaçları düşünülerek yapılmaya çalışan, teknolojiyle içiçe kullanımı rahat ve pratik olmasıyla ön plana çıkan, genelde MDF lam malzemeleriyle yapılan mobilyalardır.

Country Mobilya: Country mobilya şehir dışı yaşamı; köy, taşra gibi yerlerin yaşamını yansıtır. Genellikle ağırlıklı olarak beyaz renkleri barındırırlar. Eski zamanların kır evleri genelde bu tarza ilham vermektedir. Gösterişi sevmiyorsanız bu tarzı tercih edebilirsiniz.

Neden Doğal Ahşap Mobilya

Doğal ahşap mobilya modelleri diğer mobilyalardan ayıran özelliği nedir?

Kullandığımız eşyaların büyük çoğunluğunda kimyevi maddeler vardır. Doğal ahşap mobilya; HDPE, LDPE, PP, PVC, ABS, PLA gibi kimyasal tepkimelere neden olan maddeler, kimyasal boyalar ve petro kimyevi maddeler bulundurmazlar. Bu yüzden doğal olduğu kadar sağlıklıdır.dogal-masif-ahsap

Doğada insanlar tarafından yapılmamış çok az şey kalmıştır. İçerisinde tamamen ağaç bulunduran bir mobilya, kimyasal madde bulundurmaz. insanlar sadece belirli bir şekil verip cilalama işlemlerini yapmaktadır. Ahşap, evlerde bulunan bağıl nemin %45-%58 oranında muhafaza ederek, bakteri, mantar ve böceklerin ürremesini engelleyecek bir ortam oluşturur. Bu nedenle astım olan hastaların problemini minimum seviyeye çekmektedir.

Ahşap malzemeler aynı zamanda doğal, organik ve insanın içini ısıtan, huzurlu hissetmesinde etkisi vardır. Geri dönüşüm özelliğine sahip olması, doğanın bir parçası olmasından dolayı, doğaya bir zararı olmayan, çevre kirliliğine etkisi olmaz. Şok etkisine dayanıklı ve titreşim emme özelliğine sahip olduğu için depreme karşı dirençlidir.

Ceviz, Meşe, Çam gibi ağaçlar doğada uzun yıllar ayakta kalınmasıyla bilinen ağaçlardır. Böyle uzun yıllar zarar görmeden yaşayan ağaçlardan yapılan mobilyaların kısa ömürlü olması düşünülemez. 2 sene de bir mobilyalarınızı yenilemek gibi bir düşünceniz yoksa, her seferinde tekrar tekrar aynı stresleri yaşamak istemiyorsanız, ahşap mobilyaları tercih etmeniz avantajınıza olacaktır. Eskidikçe daha güzel görüntüye sahip olan ahşap mobilyalar klasik ve otantik görüntüsü sayesinde şuana kadar hiç modası geçmiş olarak görülmemiştir. Her dönemde tercih edilen mobilyalar arasındadır.

Doğal Ahşap Mobilya Fiyatları

Doğal Ahşap mobilya fiyatlarını kullanılan ağacın cinsi, tasarımı… fiyatlara etki etmektedir. Fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçin.

Doğal Masif Ahşap Nedir?

Doğal masif ahşap mobilyanın ham maddesi olduğundan dolayı, kimyevi maddeler barındırmazlar. İnsan sağlığına olan etkisi, uzun yıllar kullanılabilmesi yönünden uzmanlar tarafından öneriliyor.

Doğal Masif Ahşap Nedir?

Doğal ağaçtan başka endüstriyel bir malzeme bulundurmayan, kaplama veya doldurma olmaksızın ağacın som ve saf halidir.

Mobilyalarda birçok malzeme kullanılmaktadır bunların bazıları; Sunta, MDF, Doğal Kaplama, Kontrplak, Masif Ahşap vb.

MDF, Sunta gibi malzemelerle yapılan mobilyalar günümüzde en yaygın olarak kullanılan mobilyalardır.

doğal masif ahşap

Sunta

Çok yoğun basınç altında sıkıştırılmış talaş ve yongadan yapılan, doğramacılıkta kereste olarak kullanılan yapay tahta.

MDF

Sert veya yumuşak ahşap kalıntılarını parçalayıp ahşap life çevirdikten sonra, yüksek ısı ve basınç altında mum ve reçine tutkal ile oluşan levha şeklinde tasarlanmış ahşap üründür. MDF daha derli toplu ve sık dokulu bir malzeme iken Sunta boşluklu ve dayanıklılık değeri MDF ye göre çok düşük olan bir malzemedir.
Kontrplak
Kontrplak ince ağaç katmanlarının reçine ile birleştirilmiş olarak birbirine çapraz dizilmesi ile ele edilen ince esnek dayanıklı tahta.
Doğal kaplama
Masif ahşabın pahalı olmasından dolayı tomruğun ince levhalar halinde kesilerek MDF veya Suntanın üzerine sıcak baskı ile yapıştırılır. Görünümü doğal masif ahşap gibidir.

Masif Mobilya
Masif mobilya ahşabın en doğal halidir. Üretiminde tek bir ağaç kullanılır, Sıcak baskı, reçine, kaplama veya doldurma gibi işlemlerden geçmez ve başka ahşapla birleştirilmez.

Kullanılan Ağaç
Masif ahşap mobilya alırken, mobilyanın ağaç türüne dikkat etmeniz gerekmektedir. Sadece en kaliteli ağaç türü olduğu için tercih etmeniz doğru olmayacaktır. Alacağınız ahşap mobilyayı evinizin neresine konumlandırmayı düşünüyorsunuz? Ceviz ağacı sağlam olmasıyla bilinir ve genelde mobilya almaya karar verdiğimizde ceviz ağacı olup olmadığına bakarız. Ceviz ağacı çok dayanıklı bir yapıya sahip olmasıyla birlikte neme karşı dayanıksızdır. Cevizden yapılan ahşaplar sadece kuru ortamlarda dayanıklıdır.

Nemli ortamlar için kullanılacak ağaç türleri

Meşe: Türkiye’de hemen hemen tüm ormanlarda bulunur. Meşe ağaçları neme karşı çok dayanıklı olmasıyla bilinir.

Kestane: Karadeniz, İstanbul, Ege ve Antalya’nın doğusunda yetişir. Neme karşı dayanıklıdır.

Iroko: Afrika kökenli Iroko ağacının bir diğer ismi Kambaladır. Teak ağacı Asya yağmur ormanlarının bir ürünüdür. Iroko doğal çürümeye, kabuk altı böcek ve hastalıklara karşı yüksek dirençlidir. Kolay kuruyan, çürümeyen, suya ve rutubete karşı dayanıklılığı sebebiyle özellikle tercih edilen bir ağaç türüdür

TEAK(tik): Güney Asya da Hindistan, Hindiçin’li ve Cavada’da yetişir. Suyu adeta iter, kolay ulaşılmaz. Böcekler ve mikroorganizmalar tarafından kolay yıkımlanmaz. İşlenirken çıkan tozlar sağlığa zararlıdır.

Kuru ortamlar için kullanılacak ağaç türleri

Ceviz: Türkiye’nin her yerinde yetişir. Ağır olmasıyla bilinir. Kuru ortamlara dayanıklıdır.

Akçaağaç: Gürgen ormanlarında bulunur. Kuru ortamlara dayanıklıdır.

Maun: Sıcak iklim ağacıdır. Değişken ortamlara dayanıklıdır.

Dişbudak: Karadeniz, Marmara ve Trakya sahillerinde ve İç Anadolu’nun iç kesimlerinde bulunur. Kuru ortamlara dayanıklıdır.

Masif ahşap mobilyaların nasıl boyanacağıyla ilgili makalemizi buradan ulaşabilirsiniz

Ahşap Mobilya Boyama Detaylı Anlatım

Ahşap Mobilya Boyama

Ahşap mobilyaların tercih edilmesinin sebeplerinden biri uzun ömürlü olmasıdır. Uzun yıllar kullanılabilen ahşap mobilyalar zaman içerisinde; evin içerisinde farklılık istemek, mobilyalardan sıkılmak, ahşap mobilya yüzeyindeki eskime ve benzeri nedenlerden dolayı, mobilyalarınızı değiştirmek veya yeni bir renk katmak isteyebilirsiniz. Bu yazıyı okuduğunuza göre mobilyalarınıza yeni bir renk katmak düşündüğünüz fikirler arasında. Ahşap mobilya boyama düşünüldüğü kadar zor bir işlem değildir. Ahşap mobilyaların avantajlarından biride boyandıktan sonra ilk aldığınız günkü gibi sağlam ve yeni görünmesidir.

Ahşap mobilyalarınızı boyarken yapacağınız tüm işlemleri detaylı bir şekilde yazımızda bulabilirsiniz.

Ahşap mobilyanızı nerede boyayacaksınız? İlk yapacağınız işlem mekânı belirlemek olmalı. İç mekânda boyama yapacaksanız, mobilyanızın altını ve kenarlarını gazete kâğıtları, naylon veya işe yaramayan bir çarşafla kapatmalısınız. Boya ruloları ne kadar dikkatli olursanız olun gözle görülmeyecek boya damlalarını sıçratır. Sonradan uğraşmamak için mobilyanızın etrafını güzelce kapatmanız sizin için faydalı olacaktır.

Zımpara   ahsap-zimpara

Zımpara, boyama işleminde kol gücü gerektiren ve uzun süren bir işlemdir. Zımpara makineniz varsa bu işlemi fazla zorlanmadan ve vakit kaybetmeden kolaylıkla halledebilirsiniz.

Zımpara Ne İşe Yarar ve Neden Kullanırız?

Öncelikle zımpara genel tanımıyla bir yüzeyi daha pürüzsüz hale getirmek, yüzeydeki boya, cila gibi istenmeyen bir katmanın yok edilmesi için kullanılan bir tarafı aşındırıcı malzeme ile kaplanmış bez veya kağıt zeminli malzemedir. Zımparanın ne kadar ince veya kalın olduğu “kum” terimi ile ifade ediliyor. Zımparanın arka yüzünde bulunan P harfinden sonra gelen rakam, zımparanın kaç kum olduğunu belirtir. Bu rakam yükseldikçe zımpara daha ince hale gelir.

Zımpara yapacağınız yüzeyi temiz bir bez yardımıyla güzelce temizleyin.zimpara-numaralari
Zımparayı yaparken aşırı güç kullanmayıp ağaç yönüne dikkat etmeniz gerekiyor. Zımparayı mobilyamız daha önce hiç boyanmamış, pürüzlü yüzeyleri en aza indirmek mümkünse yok etmek ve boyamızın daha uzun ömürlü olması için uygularız. Daha önce boyama işlemi görmüş bir mobilyaya boyama işlemi yapacaksak, mobilyamızın üzerindeki boyayı aşındırmak varsa ciladan dolayı oluşan parlak yüzeyi matlaşmasını sağlayarak boyamızın kısa sürede dökülmesini önlemek amacıyla zımparalama işlemi yaparız. Kullanmanız gereken zımpara mobilyanıza(ince işçilik gerektiren mobilya, pürüzlü ve sert mobilyalar) göre farklılık göstereceği için PXX gibi bir ölçü vermemiz doğru olmayacaktır. Zımparalama işlemi nasıl yapılır? video için buraya tıklayabilirsiniz

Macun

Macun işlemi ahşap mobilyanızda istemediğiniz yarılma, çatlak gibi işlemlerin spatula yardımıyla dolgu yapmanızı sağlar. Ahşabınızın üzerine yaptığınız macun kesinlikle ahşap mobilyanızın üzerinde kabarık durmaması lazım. Macun kuruduktan sonra zımpara yardımıyla yüzeyi inceltmeniz gerekiyor. Zımparalama işlemini çok dikkatli ve iyi bir şekilde yapmanız gerekiyor. Yüzeyde kabarık kalması boyama işleminden sonra, macun yaptığınız bölgenin mobilyanız üzerinden sırıtmasına neden olur.


Astar Boyama İşlemi

Zımparalama işleminden sonra, astar boyama işlemi gerçekleştiriyoruz. Astar; boyanızın daha uzun ömürlü olmasını, daha önce yapılmış bir boya varsa kapanmasını sağlamak ve daha güzel görüntü elde etmenizi sağlar. Unutmamanız gereken bir diğer önemli husus astarınızı yaptıktan sonra tekrar bir kat ince zımpara ile bastırmadan zımparalama işlemi yapmanız. Video için link


Ahşap Mobilya Boyamaahsap-mobilya-boyama

İşlemin en eğlenceli kısmı boyama işlemi. Yukarıda bulunan temizleme-zımpara-macun-zımpara-astar-zımpara işlemlerini yaptıktan sonra boyama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Macun işlemini yapan biriyseniz zımparalama işlemini yapmadan önce iyice kuruduğundan emin olun. Kurumayan yüzeye zımpara işlemini yaparsanız yüzeyinizde pürüzlenme, yırtılma, çizikler oluşur. Yüzeye uyguladığınız macun kurumadan boyama işlemi yapmaya kalkarsanız, boyanız kuruduktan sonra macunlu bölgenin ıslak kaldığını ve iz bıraktığını göreceksiniz. Başınıza bu ve benzeri durumların gelmemesi için macunlu bölgenin tamamen kuruduğundan emin olun. Ahşap için kullanabileceğiniz birçok boya çeşidi bulunmaktadır. Video için link

Akrilik esaslı su bazlı boya

Genellikle inceltme gerektirmeyen, koyu bulmanız halinde su ile inceltebileceğiniz boyadır. Nasıl kullanacağınız boya kutusunun üzerinde yazmaktadır.

Yağlı boya

Yağlı boya, ahşap boyama işleminde tercih edilen boyalar arasındadır. Yağlı boyayı inceltmek isterseniz bunu sentetik tinerle yapmanız gerekiyor. Boyama işleminde, tek kat boya yeterli gelmeyebilir. Mobilyanızın 2. veya 3. katı daha hoş bir görünüm almasını sağlar. Eğer 2 veya 3 katlı bir boyama işlemi gerçekleştireceksiniz, her aşamadan sonra boyanızın iyice kurumasını beklemelisiniz.

Umarım makalemiz sizler için faydalı olmuştur, bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşça kalın.

Ahşap mobilyalarımızı incelemek ister misiniz?