ahşap yemek masası

Ahşap Yemek Masası İçin Sandalye Seçimi

Ahşap yemek masası için sandalye seçimi nasıl yapılır? Yemek masaları, ailemiz ve sevdiklerimizle yemek yediğimiz, keyifli zaman geçirdiğimiz, evimizin önemli mobilya parçalarındandır. Bu mobilya parçaları genellikle takım halinde satılsa da isteğe göre özel olarak da tasarlatılabilir. Ahşap yemek masalarının uzun süre sağlamlığını koruması için üretilirken; masif, kütük veya ceviz ağaç gibi yapı malzemeleri kullanılır. Bu sayede ahşap yemek masaları uzun süre sağlamlığını korur. Ancak sandalyeler için aynı şeyi söyleyemeyiz. Sandalyeler uzun süre kullanıldığı takdirde eskiyebilir, yıpranabilir veya ayakları kırılabilir. Sadece yemek masasında değil ihtiyaç halinde evin farklı alanlarında kullanılan sandalyelerin eskimesi çok normaldir. Sandalyeler eskimese bile bir süre sonra sıkılabilir ve değiştirmek isteyebiliriz. Bu ve bunun gibi durumlarda, ahşap yemek masası için sandalye seçimi nasıl yapılır? Gelin inceleyelim.

yemek masası sandalyesi

1. En – Boy Oranı

Ahşap yemek masası için sandalye seçmeden önce en boy oranını hesaplamanız gerekmektedir. Masanızdan bağımsız sandalyeler alacağınız için bu ölçüleri almak sizin yapmanız gereken en önemli işlemlerden biridir. Öncelikle doğru ölçüler aldığınızdan emin olmanız lazım. Genelde sandalyeler yaklaşık olarak yemek masasının 30 cm aşağısında olur. Evdeki bireylerin boy oranına göre bu ölçüleri kendinize özel tasarlatabilirsiniz.

2.Rahatlık

Ahşap yemek masası için sandalye seçerken dikkat etmemiz gereken en önemli özelliklerden biri de rahatlıktır. Kimse yemek yerken rahatsız edici bir sandalyede yiyip içmek istemez. Sabah kalktığımızda ya da işten veya okuldan yorgun döndüğümüzde rahat bir sandalyede yenen yemek hem yediğin yemeğin lezzetini arttırır hem de günün yorgunluğunu üstümüzden atmamıza yardımcı olur. Ayrıca sağlık sorunu yaşayanlar için özel olarak ortopedik sandalye minderleri tercih edilebilir.

3.Canlı Yemek Odaları

Canlı ve hareketli bir yemek odanızı döşediyseniz ve geriye kalan sadece sandalyelerinizse, bu noktada temkinli davranmalısınız. Yanlış bir tercih bütün yemek odanızın görünümünü bozabilir. Bu adımda seçeceğiniz kumaşın rengi, masa ile uyumu ve son zamanlarda popüler olan bir sandalye seçmeniz mümkün. Organic Mod sandalyeleri bu noktada yardımınıza koşuyor. Her oturma grubuna uygun sandalye seçimini rahatlıkla yapabilirsiniz. Hem trend hem de masanıza uygun sandalye seçmek için Organic Mod’a uğramayı unutmayın.

4.Sade Yemek Masası

ahşap masa metal sandalye

Eğer sadelik hoşunuza gidiyorsa, ahşap yemek masası için ahşap sandalye seçebilir ve kolay bir şekilde yemek odasıyla uyumlu bir görüntü yakalayabilirsiniz. Aynı ağaçtan ve aynı renkte sandalyeler kullanarak masa ve sandalyelerinizi eşleştirebilirsiniz. Ahşap masa ile eşleştirilen, ayakları ahşap gövdesi kumaştan sandalyeler yemek

odanıza hem sade hem de zarif bir görüntü katmış olacaktır. Bu noktada ahşap masaların en büyük avantajı istediğimiz rengi seçmemize olanak sağlamasıdır.

5.Ahşap Masa Metal Sandalye

Yemek odanızı döşerken ahşap yemek masası ve ahşap sandalye kullanmak zorunda değilsiniz. Farklı tip mobilyaları bir araya getirerek kendi tarzınızı yansıtabilirsiniz. Önemli olan aynı veya farklı tipteki bu malzemelerin bir araya geldiğinde, yemek odasının tarzı için uyumlu olmasıdır. Buna örnek olarak ahşap masa ve metal sandalye örneğini verebiliriz. Ahşap ve metali bir arada kullanarak yemek odanızda hoş bir görüntü elde edebilirsiniz.

6.Lekelerden Korunun

Özellikle çocuklu aileler için yemek masasında sürekli kazalar olabiliyor. Yine de küçük büyük demeden hepimizin yemek masasında bazı sakarlıklar olabiliyor. Sandalyeye dökülen yemekler için önleminizi önceden almanız mümkün. Sandalyeleri satın almadan önce sandalye minderinin silinebilir olmasına özen gösterin. Bu sayede yemek masasında yaşanan sakarlıkların üstesinden rahatlıkla gelebilirsiniz. Ahşap bakımı makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

7.Tasarım

ahşap sandalye

Son zamanlarda mobilya tasarımı giderek ilerliyor. Eskiden mobilyaları seçerken rahatlık ve konfor ön plandayken şimdilerde mobilyaların tasarımı ve estetik görüntüsü neredeyse en önemli etkenlerden biri olmuş durumda. Özellikle bel kısmında hafif kavis verilen ahşap sandalyeler kullanıcıların en çok tercih ettiği modeller arasında. Organic Mod sandalyelerini inceleyerek yeni trend tasarım sandalyeleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

8.Uyum

Yemek odanızı döşerken mobilyaların birbirine uyumlu olmasından bahsettik. Bu konuyu biraz derinden inceleyecek olursak, sadece yemek odasındaki mobilyaların birbirine uyumu değil, farklı odalardaki mobilyalarında evin bütününe olan uyumunu göz önünde bulundurabilirsiniz. Özellikle Amerikan mutfakların sıkça kullanıldığı bu dönemlerde evdeki mobilyaların birbirine uyumlu olması gerekmektedir. Ayrıca yemek masasının salonda olduğu evler için de yemek masası ve sandalyelerin koltuk takımına uyması gerekiyor. Bu tarzda evler için sandalye minderleri ile koltukların rengine zıt ama minderlerle uyumlu tutmak ortama hareket katacaktır.

Eğer siz de ahşap yemek masası için sandalye seçmekte zorlanıyorsanız Organic Mod mağazalarımıza gelerek ürünlerimizi yakından inceleyebilir, ya da buradan bize ulaşabilirsiniz. 25 yıllık kalite ve tecrübemizle, ürünlerimizi özel olarak ve isteğinize göre üretmekteyiz.

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir