ahşap berjer koltuk

Ahşap Berjer Koltuk Nasıl Seçilir?

 Ahşap berjer koltuk nasıl seçilir? Kelime anlamı olarak berjer, dilimize Fransızcadan geçen, kapalı döşemeli sırt ve kol dayama yeri bulunan, arka kısmı kabarık, geniş oturma alanı olan bir koltuk çeşididir. Eski zamanlarda koltuk takımları hep aynı modeldeydi; bir adet üçlü koltuk, bir adet ikili koltuk ve iki tane berjer. Yıllar geçtikçe oturma grupları da bir hayli değişti. Köşe koltuklardan modern koltuk takımlarına kadar piyasada birçok mobilya çeşidi türedi. Ancak berjerler popülerliğini hala korumakta. İlk olarak 15.yy kullanılmaya başlanan berjerlerin hala

ahşap berjerkullanılmasındaki etken nedir? Berjerler popülerliğini nasıl korumayı başardı?

Aslında hepimiz dizi ve filmlerde ana karakterin berjerden ayaklarını masaya uzattığını görmüşüzdür. Cevap bu sahnede! Berjerler aynı zamanda keyif koltuğudur. Ortaya çıkış amacı bile zevke dayanıyor. Yüksek ve kabarık kısmıyla bilinen berjerlerin çıkış amacı, şömineye doğru oturan insanların yüzlerini ateşten korumak için tasarlanmıştır. Tasarlanış amacıyla asla tekli koltuklarla kıyaslayamayacağımız berjerler, 21. yy olmamıza rağmen hala kullanılan mobilyalardandır. Peki, ahşap berjer koltuk nasıl seçilir?

1.Kullanım Amacını Belirleyin

Ahşap berjer koltuk seçerken öncelikle kullanım amacını belirlemeniz gerekiyor. Berjerler popüler mobilyalar olduğu için bazı kullanıcılar berjer kullanmayı sevmese bile dekoratif anlamda oturma odasına katkı sağlamak için ahşap berjer koltuk kullanmaktadır. Eğer sizde berjeri dekoratif amaçlı kullanacaksanız rahatlığı ve kapladığı yer sizi pek etkilemez ancak berjeri kullanmak için alacaksanız sırt ve kol koyma yeri sizi rahat ettirmelidir. Berjerinizi satın almadan önce rahatınıza uygun olmasına dikkat edin. Tabii kimse rahat etmediği bir koltukta oturmak istemez değil mi?

2.Renk Uyumu

Ahşap berjer koltuk modelleri hemen her modele benzediği ve ortama uyum sağlayabilecek modelde mobilyalar olduğu için renk uyumunu yakaladığınız takdirde mobilyalarınıza uyması neredeyse garantidir. Ancak yine de temkinli olmakta fayda var. Ahşap berjer koltukların her mobilyaya uyduğunu düşünüp ilk gördüğünüz berjeri almayın. Mevcut mobilyalarınızla berjerleri karşılaştırıp emin olduktan sonra almanızı öneririz.

berjer koltuk

3.Kollu berjer mi kolsuz berjer mi?

Ahşap berjer koltuk modellerinin çoğu birbirine benzese de kollu veya kolsuz modelleri mevcuttur. Kollu berjerler modelleri daha çok tercih edilen modeller arasındadır. Eğer rahatınıza düşkünseniz, kitap okumayı seviyorsanız veya berjerinizde dinlenmek istiyorsanız kollu berjer alabilirsiniz.  Ahşap dekor ürünü olarak kullanacaksanız ve kol dayama yeri istemiyorsanız kolsuz berjer modellerini tercih edebilirsiniz.

4.Yer Değiştirebilme

Berjerlerin en önemli özelliklerinden biri de istediğimiz zaman istediğimiz yere taşıyabilmemizdir. Kütüphane önü, pencere önü veya şömine önü gibi birçok yerde kullanabildiğimiz berjerlerin hantal olmaması ve rahat taşınabilmesi istediğimiz zaman yerini değiştirmemize olanak sağlar. Hem temizlik yaparken hem de berjerin yerini değiştirmek istediğimizde rahatlıkla taşıyabilir sonrasında istersek eski yerine taşıyabiliriz.

5.Temizlik

Herkes evinin ve mobilyalarının temiz olmasını ister. Ancak evde çocuk varsa ahşap berjer mobilyaların her an kirlenme ihtimali vardır. Bu sebeple kolay temizleyebileceğimiz türde ve silinebilir kumaş yapısına sahip berjerleri

doğal ahşap mobilyatercih etmek temizlikte hem işimizi kolaylaştıracak hem de ahşap berjer mobilyalar kirlendiği takdirde leke bırakmayacaktır. Berjerinizi almadan önce silinebilir kumaş yapısına sahip olmasına dikkat edin. Aksi takdirde berjerinizin kirlendiği zaman lekelerin çıkması çok daha zor olacak ve temizliği sizi çok uğraştıracaktır.

6.Alanı Genişletebilirsiniz

Ahşap Berjer koltuk sayesinde alanı genişletmek mümkün! Berjerler yapı itibariyle alanı geniş gösteren mobilyalardandır. Ayrıca renklerin doğru kullanılmasıyla daha geniş bir alan gösterebilir. Açık renkli berjer modelleri kullanıldığı alanların daha geniş görünmesini sağlar. Alanınız darsa ve bundan rahatsızsanız berjer seçiminde koyu tonlardan çok açık renkli berjerleri seçerek alanınızı normalden büyük gösterebilirsiniz.

7.Dekoratif Berjerler

Ahşap berjerlerden bahsederken dekorasyona olan katkısından hiç bahsetmedik. Ahşap berjer koltuklar salonlarda odanın bütünlüğünü ve dekoratif eksikliğini tamamlamak için bir numaradır. Hem uzun yüzyıllardır kullanılması hem de görsel zevke hitap etmesiyle berjerler dekoratif alanda en başarılı mobilyalardandır. Ahşap berjer modellerini seçerken renk en önemli etkenlerdendir. Açık renkli berjerlerin alanı genişlettiğinden bahsetmiştik. Ayrıca açık renkli berjerler ortama sıcak bir hava katar ve dekor anlamında güzel bir görüntü sağlar.

Eğer siz de berjer seçmekte zorlanıyorsanız mağazalarımıza gelerek en yeni ve trend berjerleri görebilir veya Organic Mod üzerinden bize ulaşabilirsiniz. Organic Mod 25 yıllık bilgi ve tecrübesiyle berjerleri isteğe göre özel olarak tasarlıyor ve hizmetinize sunuyor.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir